Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

The Lancet publikuje stanowisko w sprawie trzeciej dawki

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 września 2021 13:21

The Lancet publikuje stanowisko w sprawie trzeciej dawki  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
The Lancet opublikował raport nt. konieczności powszechnego podania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 . Według naukowców, w tym przedstawicieli amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), żadne z dotychczasowych danych na temat szczepionek mRNA nie dostarczają wiarygodnych dowodów na poparcie dawki przypominającej.

Jeszcze wczoraj pisaliśmy o tym, że doradca Białego Domu, doktor Anthony Fauci, sugeruje, że budowanie ochrony zdrowia publicznego przed koronawirusem może się nie skończyć na trzeciej dawce. Tym czasem,18 autorów badania opublikowanego w "The Lancet" zdaje się mieć inne zdanie. Wśród naukowców są m.in. doktor Philip Krause i doktor Marion Gruber z FDA, którzy w zeszłym miesiącu ogłosili, że odejdą z agencji, ponieważ nie zgadzają się z naciskiem administracji prezydenta Joe Bidena na podanie trzeciej dawki, zanim zostaną przeanalizowane korzyści i zagrożenia.

Rząd USA zaproponował podanie przypominających dawek osiem miesięcy po otrzymaniu pierwszej pełnej dawki. Jednak wielu naukowców sprzeciwiło się temu, twierdząc, że szczepionki nadal tworzą silną ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i hospitalizacją. Według ekspertów, dostępna podaż szczepionek uratuje znacznie więcej istnień, jeśli zostanie podana tym, którzy w ogóle nie zostali zaszczepieni.

W nowym "The Lancet", eksperci stwierdzili, że jakiekolwiek korzyści, jakie zapewniają tzw. boostery, nie przeważą nad korzyściami płynącymi z zastosowania tych dawek w celu ochrony miliardów ludzi na świecie, którzy pozostają nieszczepieni. Eksperci potwierdzają, że trzecia dawka może być potrzebna osobom z upośledzonym układem odpornościowym, ale nie są jeszcze potrzebne populacji ogólnej.

Kilka badań opublikowanych przez Centers for Disease Control and Prevention sugeruje, że chociaż skuteczność szczepionek przeciwko zakażeniu wariantem Delta wydaje się z czasem słabnąć, to preparaty te utrzymują się na stałym poziomie skuteczności przeciwko ciężkiemu przebiegowi COVID-19 we wszystkich grupach wiekowych. Tylko u osób starszych powyżej 75. roku życia szczepionki wykazują pewne osłabienie ochrony przed hospitalizacją. Dane z Izraela, gdzie najwcześniej zaczęto podawać trzecią dawkę, sugerują, że „boostery” zwiększają ochronę przed infekcją, ale te dowody zostały zebrane zaledwie tydzień po jej podaniu- zdaniem naukowców to jeszcze za wcześnie, żeby postawić kropkę nad i.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.