Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Omikron

Trzy dawki szczepionki Pfizera zachowują skuteczność

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 grudnia 2021 15:25

Trzy dawki szczepionki Pfizera zachowują skuteczność - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Firmy BioNTech i Pfizer opublikowały wyniki badań, z których wynika, że trzy zastrzyki szczepionki na COVID-19 są w stanie zneutralizować nowy wariant COVID-19 „Omikron”.

W pierwszym oficjalnym oświadczeniu producentów szczepionek na temat prawdopodobnej skuteczności ich szczepionki przeciwko „Omikronowi”, firmy BioNTech i Pfizer napisały, że dwie dawki spowodowały znacznie niższy poziom przeciwciał neutralizujących, ale trzeci zastrzyk zwiększył ilość przeciwciał 25-krotnie.

- Firmy uważają, że zaszczepione osoby mogą nadal być chronione przed ciężkimi postaciami choroby – napisały w swoim oświadczeniu Pfizer i BioNTech.

Badanie przeprowadzone przez firmy zostało przeprowadzone na krwi, uzyskanej od osób, które miesiąc temu otrzymały trzecią dawkę przypominającą. Wyniki pokazały, że preparat Pfizer-BioNTech zneutralizował wariant Omicron mniej więcej tak samo skutecznie, jak w przypadku oryginalnego wirusa zidentyfikowanego po raz pierwszy w Chinach.

- Zapewnienie, że jak największa liczba osób jest zaszczepiona dwoma dawkami oraz „boosterem” pozostaje najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19 – napisał w swoim oświadczeniu szef Pfizera, Albert Bourla.

Mimo pozytywnych wyników badań zamierzają kontynuować wysiłki na rzecz wprowadzenia na rynek szczepionki przeciw COVID-19 stworzonej specjalnie pod wariant „Omikron”.

Wariant "Omikron" został zgłoszony w 57 krajach. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o stanowcze działania rządu, przewidując, że liczba pacjentów wymagających hospitalizacji prawdopodobnie wzrośnie w miarę rozprzestrzeniania się nowego szczepu.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także