Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Ustawa o jakości wróci. Co się zmieni?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 kwietnia 2023 08:43

Ustawa o jakości wróci. Co się zmieni? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Odrzucona ostatnio przez parlament ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wróci do Sejmu w maju jako projekt poselski. Będą w niej istotne zmiany – zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

– To jest temat, którego nie mogę odpuścić, bo jest zbyt ważny dla pacjentów w Polsce – oświadczył Adam Niedzielski podczas panelu poświęconego opiece zdrowotnej Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Minister zdrowia potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, że ustawa o jakości powróci do Sejmu. Nie będzie jednak projektem rządowym (dzięki czemu minister nie będzie musiał przedstawiać projektu do konsultacji publicznych, odpadnie też konieczność tłumaczenia, dlaczego tego nie zrobił), a poselskim. Taki scenariusz był spodziewany już kilka dni temu, gdy minister oficjalnie ogłosił, że ustawa o jakości wróci. Nowością są decyzje w sprawie zmian, jakie zostaną dokonane w projekcie względem uchwalonej w marcu ustawy.

– Chcemy wykonać pewien gest wyciągnięcia ręki czy gałązki oliwnej w kierunku najważniejszych uwag zgłoszonych w trakcie dyskusji nad ustawą – powiedział Adam Niedzielski. – Była pewnego rodzaju dyskusja dotycząca centrum akredytacji, czyli Centrum Monitorowania Jakości (CMJ) i tutaj zdecydowaliśmy, że w ramach poprawek będziemy chcieli jednak oddzielić funkcję instytucji akredytującej od płatnika. Ustawa nie będzie zawierała przepisów znoszących CMJ, będzie dawała podstawy właśnie do wskazywania instytucji, która tę rolę będzie wykonywała – dodał.

Z projektu ma też zniknąć budząca największe spory ze środowiskiem lekarskim kwestia zgłaszania zdarzeń niepożądanych. – Cała dyskusja wokół ustawy pokazuje bardzo wyraźnie, że nie jesteśmy jeszcze gotowi do decydowania o kształcie klauzuli no-fault, ona budziła najwięcej kontrowersji i myślę, że oddzielimy tę kwestię od ustawy i poddamy ją dalszej dyskusji, do której oczywiście zapraszam wszystkie środowiska. W tej chwili ustawa o jakości skupi się przede wszystkim na tym, żeby mieć podstawy prawne do płacenia za jakość, do jej mierzenia, do tego, żeby NFZ z tego rozliczał – stwierdził.

- Determinacja się nie zmienia, ja absolutnie uważam, że to jest kluczowa ustawa, zmieniająca w ogóle filozofię systemu, bo jak zaczniemy płacić zamiast za procedurę za jakość wykonania tej procedury to system, który jest motywowany finansowo, będzie po prostu inaczej reagował - uważa Adam Niedzielski.

W podobnym duchu wypowiedziała się w dyskusji panelowej dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego. Podkreśliła ona, że od początku była przeciwna planom likwidacji Centrum Monitorowania Jakości i połączenia akredytacji z zadaniami kontraktowania i rozliczania świadczeń. Jednocześnie podkreśliła, że ustawa o jakości jest początkiem procesu budowania jakości w ochronie zdrowia i zmiany podejścia do rozliczania, finansowania usług zdrowotnych. Przypomniała, że kraje takie jak Holandia czy Dania, do których doświadczeń chętnie się odwołujemy, już od lat przechodzą (czy wręcz przeszły) na finansowanie efektów leczenia a nie samego udzielania świadczeń.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także