Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej z podpisem prezydenta

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 4 września 2023 14:48

Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej z podpisem prezydenta - Obrazek nagłówka
– Nie ma wątpliwości, że do tej pory w Polsce za mało było opieki geriatrycznej, tej dedykowanej, specjalistycznej – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas składania podpisu pod ustawą o szczególnej opiece geriatrycznej.

Jak podkreślił prezydent, potrzeby związane z opieką geriatryczną są duże już dziś, a w przyszłości będą jeszcze rosły. Obecnie osób w wieku powyżej 75 lat jest w Polsce 2,7 mln i stanowią one ok. 7 proc. społeczeństwa. Do 2040 roku będzie ich 14 proc., a do 2050 – 16,5 proc.

– To tylko obrazuje sytuację. Jeśli mamy sprawę załatwiać systemowo, to to rozwiązanie trzeba wdrażać już dzisiaj. Nie ma wątpliwości, że do tej pory opieki geriatrycznej, tej dedykowanej, specjalistycznej, jest w Polsce za mało. To zaledwie 64 oddziały geriatryczne na cały kraj. Jeśli podzielimy to na województwa, to wychodzi zaledwie po 4, a widomo, że nie ma równego podziału. Ta liczba nie wystarczy, by opiekę geriatryczną w pełnym zakresie zapewnić – powiedział Andrzej Duda.

Podstawowym założeniem wynikającym z ustawy ma nie być jednak tylko zwiększanie liczby oddziałów, czyli bazy łóżek szpitalnych przeznaczonych do opieki całodobowej.

– Wręcz przeciwnie, chcielibyśmy, żeby tej całodobowej opieki było jak najmniej. Żeby tak się stało, potrzebny jest program prowadzenia osób w wieku seniorskim poprzez zdrowe życie. Taki, który umożliwi im jak najdłużej sprawność, samodzielne funkcjonowanie, jak najdłuższą samodzielność i zdrowie – zaznaczył prezydent.

Odpowiedzią na te potrzeby ma być stworzenie centrów 75 plus, w których będzie możliwość odbywania konsultacji.

– Będzie tam możliwość uzyskania i opieki, i porady, a także rehabilitacji: wszystkiego, co na podstawowym poziomie jest potrzebne – zapowiedział prezydent.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.