Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

W Polsce 500 osób jest monitorowanych na obecność koronawirusa

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 31 stycznia 2020 12:33

W Polsce 500 osób jest monitorowanych na obecność koronawirusa - Obrazek nagłówka
Fot. Jedrzej Nowicki/Agencja Gazeta

W piątek w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa dotycząca zabezpieczenia sanitarno-epidemiologicznego w związku z wirusem 2019-nCoV.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że w Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronowirusa. - Prędzej czy później na pewno taki przypadek się pojawi. W tej chwili w Polsce hospitalizowanych jest kilkanaście osób z podejrzeniem koronawirusa. 500 osób jest monitorowanych przez lokalne stacje sanepidu na jego obecność. Jesteśmy w trakcie realizacji transportu 31 pacjentów z Wuhan. Transport nastąpi wciągu najbliższych dni - wyjaśnił.

Na stronie MZ jest wykaz szpitali zakaźnych. Mogą się do nich zgłosić osoby, które miały kontakt z osobą przebywającą w Chinach, mają objawy grypy i gorączkę powyżej 38 stopni.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny Grzegorz Juszczyk powiedział, iż polskie służby dysponują wzorcem genetycznym koronawirusa. - Dzięki temu nie musimy za każdym razem wysyłać próbek krwi do zagranicznych laboratoriów, a czas weryfikacji na obecność choroby znacznie się skróci - zaznaczył.

Warto przeczytać

Kto nie poleci do Chin?
Koronawirus 2019-nCoV

Kto nie poleci do Chin?

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zapewniał, że Polacy mogą czuć się bezpiecznie. - Mamy wdrożone procedury. Epidemia jest w Chinach, jest kilka przypadków w Europie, ale nie u nas. Mamy wdrożone procedury System sprawnie działa - tłumaczył.

Prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych powiedział, że nie ma powodów do paniki. - Budujemy epidemię, której nie ma. Epidemia jest Chinach, ale nie w całym kraju. Około 10 tys. osób jest zakażonych. WHO nie ogłosiło pandemii, czyli występowania zachorowań na kilku kontynentach w tym samym czasie - zaznaczył.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.