Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

W Siedlcach wystawiono pierwszą e-receptę

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 maja 2018 12:19

W Siedlcach wystawiono pierwszą e-receptę
 - Obrazek nagłówka
ThinkstockPhotos
- Wprowadzając e-recepty, poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W piątek w Siedlcach minister zdrowia Łukasz Szumowski wziął udział w inauguracji e-Recepty.

Prof. Szumowski powiedział, że elektroniczna recepta ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa pacjenta. Tłumaczył, że obecnie jest duża ilość niezrealizowanych recept. – Na podstawie innych krajów, które zastosowały elektroniczne rozwiązania, wiemy że wzmacniają one poziom bezpieczeństwa pacjenta – powiedział.

Minister zdrowia tłumaczył, że pacjenci często nie znają nazw przyjmowanych leków. – Na pytanie, jakie leki pan bierze, chory odpowiada, że różowe – powiedział Szumowski. Dodał, że dzięki e-Recepcie nie będzie tego typu problemów, bo wszystkie informacje o lekach będą zapisane w wersji elektronicznej. E-recepta będzie zawsze dostępna w koncie internetowym. Dzięki niej lekarz będzie mógł prześledzić, jakie leki przyjmował pacjent. – Będzie znał historię leczenia i nie będzie powielał błędów poprzedników – powiedział Szumowski.

Pierwszym pacjentem, któremu wystawiono elektroniczną receptę był prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. – To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie, że w Siedlcach nastąpiła ta uroczystość – powiedział prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Wyraził nadzieje, że e-Recepta sprawdzi się i przyniesie korzyści wszystkim polskim pacjentom.

Już od lutego trwa pilotaż e- Recepty. Bierze w nim udział 6 placówek medycznych i 59 aptek ze Skierniewic, Siedlec, a także powiatu siedleckiego. Dopiero od września, czyli po zakończeniu pilotażu system wprowadzania i realizowania e-recept będzie realizowany w całej Polsce.

Wszystkie dane, które będą niezbędne do wykupienia leku są dostępne przez Internetowe Konto Pacjenta, które każdy pacjent może aktywować na portalu pacjent.gov.pl.

Każda apteka, w której będzie można zrealizować receptę, zostanie oznaczona naklejką. Pacjenci, lekarze i apteki będą mogli zgłaszać uwagi związane z funkcjonowaniem programu e- Recepty na specjalnie uruchomionej infolinii.

Podstawowa wersja IKP została już udostępniona tym pacjentom, którzy biorą udział w pilotażu. Aby zalogować się do IKP, na portalu pacjent.gov.pl trzeba założyć tzw. profil zaufany. Jeśli pacjent zaloguje się, wpisze do systemu swój adres e-mail, nr tel., będzie otrzymywać wystawione e-recepty na urządzeniach mobilnych.

Elektroniczna e-recepta wystawiona przez lekarza będzie zapisana w systemie e-Recepta. Pacjent otrzyma na swojego mejla plik z kodem kreskowym albo smsa składającego się z 4 cyfr. Jeśli nie będzie chciał skorzystać z tych opcji, będzie mógł poprosić lekarza o wydruk informacyjny, na którym będzie znajdował się kod kreskowy. Recepta będzie realizowana w aptece. Pacjent będzie musiał pokazać farmaceucie kod kreskowy na telefonie, wydruku lub kod, który otrzymał smsem.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.