Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

W związku z nowelizacją Kodeksu karnego personel medyczny ma nowe obowiązki. Jakie?

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 16 kwietnia 2014 13:47

W związku z nowelizacją Kodeksu karnego personel medyczny ma nowe obowiązki. Jakie? - Obrazek nagłówka
Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie udzielania przez personel medyczny pomocy ofiarom przestępstw. Jakie nowe obowiązki będzie miał personel medyczny?

MZ_NOWE

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie udzielania przez personel medyczny pomocy ofiarom przestępstw. Jakie nowe obowiązki będzie miał personel medyczny?

Komunikat wydany 7 kwietnia br. przypomina, że osoba wykonująca zawód medyczny, która podejrzewa, że jej pacjent może być ofiarą przemocy seksualnej lub przemocy w rodzinie, ma nie tylko obowiązek udzielenia pomocy medycznej, lecz także podjęcia innych działań na rzecz tego pacjenta.

W przypadku podejrzenia, że pacjent doświadczył przemocy seksualnej (która jest przestępstwem ściganym z urzędu), osoba wykonująca zawód medyczny jest zobowiązana do powiadomienia prokuratury lub policji. Badając ofiarę gwałtu, personel medyczny powinien nie tylko dołożyć wszelkich starań, by pomóc pacjentowi i nie pogłębić jego traumatycznych przeżyć, lecz także zadbać o zabezpieczenie śladów przestępstwa w sposób, który umożliwi pokrzywdzonemu dochodzenie sprawiedliwości, a organom ścigania – wykrycie sprawcy przestępstwa.

W przypadku podejrzenia, że pacjent (osoba dorosła lub dziecko) jest ofiarą przemocy w rodzinie – lekarze, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni mają obowiązek działać zgodnie z procedurą „Niebieskiej Karty”.

Podejmowanie takich działań na rzecz pokrzywdzonych pacjentów pomaga chronić ich zdrowie i życie.

Pełen komunikat: TU

Źródło: mz.gov.pl

Czytaj także: Nowy szef wielkopolskiego NFZ?

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.