Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

WHO: Koniec pandemii może być blisko. Walka z koronawirusem musi być teraz intensywna

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 września 2022 13:02

WHO: Koniec pandemii może być blisko. Walka z koronawirusem musi być teraz intensywna - Obrazek nagłówka
Tedros Adhanom Ghebreyesus | fot. WHO
Jesteśmy na najlepszej drodze do zakończenia pandemii Covid-19, twierdzi szef Światowej Organizacji Zdrowia. Liczba zgonów w ujęciu tygodniowym spadła do najniższego poziomu od marca 2020 roku. Aby ostatecznie poradzić sobie z koronawirusem musimy jednak zintensyfikować wysiłki w walce z nim.

– Nigdy nie bliżej końca pandemii – powiedział dziennikarzom Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas cotygodniowej konferencji prasowej. Wyjaśnił jednak, że właśnie teraz trzeba szczególnie zintensyfikować działania w walce z koronawirusem.

– Maratończyk nie zatrzymuje się, gdy widzi linię mety. Biegnie ciężej, wkładając w to całą energię, jaka mu została. Widzimy linię mety i jesteśmy na zwycięskiej pozycji. Ale to też najgorszy możliwy czas, by ustać w biegu – podkreślił dyrektor generalny organizacji.

Jednocześnie WHO publikuje sześć raportów politycznych, które przedstawiają w formie podsumowania najlepsze rozwiązania, jakie można teraz zastosować. Przede wszystkim należy zadbać o zaszczepienie grup ryzyka, kontynuować badania nad patogenem SARS-CoV-2, a także włączyć skuteczne leki na Covid-19 do stosowania w podstawowej opiece zdrowotnej (w Polsce dostępne są teraz tylko w lecznictwie szpitalnym – przyp. red.).

Dr Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO ds. COVID-19 podkreśliła, że ​​wirus nadal krąży wśród społeczeństwa na całym świecie. Organizacja jest zdania, że oficjalnie podawane liczby zakażeń są niedoszacowane.

– Spodziewamy się, że w przyszłości pojawią się fale infekcji – powiedziała i dodała, że im więcej wirusa krąży, tym ma on więcej możliwości mutacji. Leki, a zwłaszcza szczepionki skutecznie jednak mogą obniżać ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

Podobne artykuły

147971020
10 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także