Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Wyniki badań: Przenoszenie COVID-19 z matki na dziecko możliwe, ale rzadkie

MedExpress Team

Wojciech Laska

Opublikowano 18 marca 2022 11:49

Wyniki badań: Przenoszenie COVID-19 z matki na dziecko możliwe, ale rzadkie - Obrazek nagłówka
Jak pokazują nowe badania, wirus SARS-CoV-2 wywołujący zakażenie COVID-19, może być przenoszony z matki na dziecko przed, w trakcie i po porodzie – ale takie zdarzenia są rzadkie.

Mniej niż dwa procent dzieci urodzonych przez matki z zakażeniem SARS-CoV-2 również ma pozytywny wynik testu na obecność wirusa, ale jest bardziej prawdopodobne, że uzyskają pozytywny wynik testu, gdy matki ciężko przechodzą COVID-19 lub zostały zdiagnozowane po porodzie.

Eksperci odkryli również, że porody pochwowe i karmienie piersią nie zwiększają prawdopodobieństwa pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 u dzieci, których matki mają infekcję.

Międzynarodowy zespół badawczy, kierowany przez Centrum Współpracy WHO na rzecz Globalnego Zdrowia Kobiet Uniwersytetu Birmingham, opublikował swoje wyniki w BMJ po przeanalizowaniu danych z całego świata dotyczących ponad 14 000 dzieci urodzonych przez matki z COVID-19.

Ogółem 1,8% z 14 271 dzieci urodzonych przez matki z zakażeniem SARS-CoV-2 miało pozytywny wynik testów PCR na obecność wirusa.

Ponieważ dzieci matek z ciężkim przebiegiem SARS-CoV-2 mają większe szanse na wynik pozytywny, zespół badawczy zaleca badania i ścisłe monitorowane zdrowia tych dzieci po urodzeniu. Należy dalej zachęcać do szczepień w ciąży, aby zapobiec zakażeniom i ciężkim przebiegiem choroby u matek.

Źródło: ScienceDaily

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.