Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
COVID-19

Wysoka skuteczność leku przeciwwirusowego Pfizera

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 listopada 2021 12:47

Wysoka skuteczność leku przeciwwirusowego Pfizera - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Jak sugerują wyniki badań klinicznych, przeciwwirusowy lek na Covid, opracowany przez firmę Pfizer, zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub śmierci o 89% u osób dorosłych.

Nowa pigułka na COVID

Paxlovid jest lekiem przeznaczonym do stosowania u pacjentów, którzy otrzymali pozytywny wynik testu na koronawirusa. By był skuteczny, terapia musi się zacząć w ciągu kilku pierwszych dni po wystąpieniu objawów. Lekarze sugerują, że pacjenci powinni zażywać po trzy tabletki dwa razy dziennie przez pięć dni, by lek miał maksymalną skuteczność.

Lek, znany jako inhibitor proteazy, ma na celu blokowanie enzymu potrzebnego wirusowi do namnażania się. Przyjmowany razem z niską dawką innej tabletki przeciwwirusowej zwanej rytonawirem, pozostaje w organizmie dłużej.

Pfizer ogłosił wyniki badań kilka dni po tym, jak Wielka Brytania zatwierdziła jako pierwszy kraj na świecie pigułkę firmy MSD — molnupirawir. Paxlovid działa nieco inaczej niż pigułka amerykańskiego koncernu, która wprowadza błędy do kodu genetycznego wirusa.

Wyniki badania

Wstępne dane z badań nad leczeniem z udziałem 1219 pacjentów wysokiego ryzyka, którzy niedawno zostali zakażeni, wykazały, że 0,8% osób, którym podawano Paxlovid było hospitalizowanych, w porównaniu z 7% pacjentów, którym podawano placebo.

- Wyniki badań klinicznych są niesamowite. Jeśli lek zostanie zatwierdzony, może to być kolejna ważna broń w naszej zbrojowni do walki z wirusem obok naszych szczepionek i innych metod leczenia – powiedział Sajid Javid, szef resortu zdrowia w Wielkiej Brytanii.

Pacjenci biorący udział w badaniu, które nie zostało jeszcze opublikowane ani zweryfikowane, byli w podeszłym wieku lub mieli stan zdrowia, który narażał ich na większe ryzyko poważnej choroby. Wszyscy mieli łagodne lub umiarkowane objawy koronawirusa.

- Sukces tych leków przeciwwirusowych potencjalnie oznacza nową erę w naszej zdolności do zapobiegania poważnym konsekwencjom zakażenia Sars-CoV2, a także jest istotny element opieki nad osobami wrażliwymi klinicznie, które mogą nie być w stanie ani otrzymać, ani zareagować na szczepionki — powiedział Dr Stephen Griffin, profesor nadzwyczajny w School of Medicine na Uniwersytecie w Leeds

Kiedy pacjenci otrzymają nową terapię?

Pfizer w swoim oświadczeniu powiedział, że planuje przedstawić wstępne wyniki badań swojej pigułki amerykańskiemu regulatorowi leków, FDA oraz Europejskiej Agencji Leków, tak więc w najbliższych miesiącach możemy się spodziewać decyzji dotyczącej Paxlovidu.

Szczepionki przeciwko Covid-19 są postrzegane jako najlepszy sposób kontrolowania pandemii, ale istnieje również zapotrzebowanie na leczenie, które można stosować u pacjentów, którzy już się zarazili i są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.

Źródło: BBC

Tematy

Pfizer / COVID-19 / Paxlovid

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.