Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Zaktualizowano zalecenia w stanie epidemii wirusa SARS–CoV–2 dla położnych rodzinnych i POZ

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 czerwca 2020 08:59

Zaktualizowano zalecenia w stanie epidemii wirusa SARS–CoV–2 dla położnych rodzinnych i POZ - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

Świadczenia realizowane w podstawowej opiece zdrowotnej są obszarem wymagającym zapewnienia najwyższych standardów epidemiologicznych w okresie rozprzestrzenienia się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.

W związku z wciąż utrzymującym się ryzykiem zarażenia wirusem SARS-CoV-2, w celu zminimalizowania ryzyka transmisji infekcji COVID-19, poprzez ograniczanie kontaktów z pacjentkami przebywającymi w domach należy utrzymać możliwość wykonywania i rozliczania wizyt/porad położnej, realizowanych w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności, o ile czasowe zaniechanie świadczeń wykonywanych osobiście w domu pacjentki nie zagraża pogorszeniem stanu zdrowia podopiecznych.

Należy podkreślić, że porady i wizyty z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności, obejmujące opiekę nad kobietą, noworodkiem i niemowlęciem do ukończenia 2. miesiąca życia, realizowane w taki sposób w nieograniczonej liczbie zgodnie z zapotrzebowaniem w tym zakresie, mogą w istotny sposób ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, ułatwiać izolację osób, mogących zarażać wirusem innych oraz rozwiewać obawy podopiecznych dotyczące ich sytuacji zdrowotnej.

W sytuacji udzielania osobistej porady/konsultacji/badania pacjentki w środowisku domowym lub gabinecie położnej POZ, należy je odbywać z zachowaniem optymalnych i zalecanych warunków bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Należy bezwzględnie pamiętać o indywidualnym podejściu do każdej pacjentki, z uwzględnieniem zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych regionach kraju.

Rekomendacje uwzględniają:

I. PLANOWANIE WIZYTY PATRONAŻOWEJ
II. PRZEBIEG WIZYTY PATRONAŻOWEJ
III. WIZYTY U PACJENTKI GINEKOLOGICZNO–ONKOLOGICZNEJ
IV. EDUKACJA PRZEDPORODOWA
V. WIZYTY W GABINECIE POŁOŻNEJ POZ
VI. ŚRODKI OCHRONY OSOBISTEJ
VII. POSTĘPOWANIE Z ODPADAMI MEDYCZNYMI
VIII. INNE ZALECENIA

Szczegóły: TU

Źródło: MZ

Podobne artykuły

noworodek
Dzień Polskiej Położnej

W planowaniu porodu najważniejsza jest położna

8 maja 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także