Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zmienią się zasady rozliczania pobytu w szpitalu

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 17 stycznia 2023 14:06

Zmienią się zasady rozliczania pobytu w szpitalu - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Od lutego Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci więcej za pobyt pacjenta w szpitalu. Stawki będą rosły stopniowo, od pierwszego dnia pobytu w placówce. Jak szczuje NFZ, w Polsce w ciągu roku do szpitali trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł.

Zmiana polega na stopniowym dochodzeniu do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce. Obecnie, do trzeciego dnia hospitalizacji (rozliczanej wybraną Jednorodną Grupą Pacjentów), placówka otrzymuje połowę stawki, a pełna jest wypłacana od dnia trzeciego. Od lutego zmieniony zostanie mechanizm zapłaty i stawka będzie zwiększana stopniowo o 17 procent. Zgodnie z tym, za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację. W pierwszym dniu dłuższej niż jednodniowa hospitalizacji będzie to 67 proc., w drugim 83 proc., a trzeciego dnia hospitalizacji – 100 proc.

Szacuje się, że z tego tytułu w ciągu roku do szpitali trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł.

Prezes NFZ, Filip Nowak podkreśla, że zmiany korzystnie wpłyną zarówno na budżety szpitali, jak i na opiekę nad pacjentem.

– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji pacjenci szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty – powiedział Filip Nowak.

NFZ wydał specjalne instrukcje już pod koniec grudnia ub. roku. Pozwoli to szpitalom na uwzględnienie zmian w stawkach za hospitalizacje i da czas na dostosowanie systemów szpitalnych do nowych stawek (placówki mają na to czas do końca stycznia 2023 r.)

Oprac. na podst.: NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także