Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Atak paniki - jak sobie poradzić?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 grudnia 2022 13:54

Atak paniki - jak sobie poradzić? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Świadomość na temat problemów zdrowotnych, które mogą wystąpić u innych osób jest niezwykle istotna i pozwala w razie konieczności udzielić im wsparcia. Warto stale rozszerzać swoją wiedzę i być w stanie zareagować nie tylko w sytuacji, gdy należy udzielić pierwszej pomocy, ale również w przypadku ataku paniki. Umiejętność rozpoznania ataku paniki i przeciwdziałania mu będzie przydatna również w kontekście własnego bezpieczeństwa.

Atak paniki jest bezpośrednio związany z zaburzeniami lękowymi. Może mieć charakter napadowy i występować w różnym czasie i miejscu. Dodatkowo sama intensywność ataku również może być zróżnicowana. Zapraszamy do lektury i zdobycia rzetelnej wiedzy na temat ataków paniki i działań, które należy podjąć, gdy takowe wystąpią.

Jak wygląda atak paniki

Atak paniki charakteryzuje się wysoką intensywnością i krótkim czasem trwania. Bardzo często sam atak trwa maksymalnie kilkanaście minut i naprawdę rzadko trwa powyżej 20-30 minut. Z uwagi na nagły charakter bardzo często mylony jest z atakiem serca bądź z innymi problemami kardiologicznymi. Może zdarzyć się, że w takiej sytuacji osoba przeżywająca atak lub jej najbliżsi zadzwonią po pogotowie ratunkowe.

Najczęstsze objawy, które są związane z atakiem i sugerują, że mamy z nim styczność to: silny ból w klatce piersiowej, przyspieszony oddech, dławienie się, zawroty głowy, kołatanie serca, problem ze złapaniem oddechu, drżenie ciała, potliwość, nudności, a także szereg objawów psychologicznych. Osoba w trakcie ataku paniki ma wrażenie, że może umrzeć i nie jest w stanie racjonalnie ocenić, co się z nią dzieje. Na szczęście wszystkie objawy związane z atakiem paniki ustępują po krótkim czasie. Dodatkowo sam atak paniki mimo, że często wygląda strasznie to nie jest bezpośrednio niebezpieczny dla życia. Dodatkowo bardzo rzadko atak prowadzi do utraty przytomności.

Ataki paniki wywołują bardzo często choroby

Ataki paniki bardzo często są wywoływane przez różnego rodzaju choroby. Do najczęstszych chorób, które towarzyszą atakom należą: depresja, zaburzenia lękowe uogólnione, agorafobia, zaburzenia osobowości. Również osoby z innymi zaburzeniami psychicznymi mogą doznawać ataków paniki, które będą na tyle intensywne, że utrudnią codzienne funkcjonowanie. Częste ataki mogą także oznaczać występowanie zespołu lęku napadowego.

W niektórych przypadkach źródłem występowania ataków paniki mogą być także fobia społeczna lub zespół stresu pourazowego. W celu zdiagnozowania źródła problemu warto udać się do psychiatry. Doświadczony lekarz będzie w stanie ocenić sytuację i pomóc w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania. Bardzo często niezbędna będzie terapia farmakologiczna.

Co zrobić w przypadku ataku paniki

Jeżeli jesteś osobą towarzyszącą kogoś, kto właśnie doznaje ataku paniki to niezbędne jest zachowanie spokoju. Warto pozostać przy takiej osobie i dodać jej otuchy poprzez pozostanie przy niej i zapewnienie, że wszystko jest pod kontrolą. Można również namówić osobę przeżywającą atak do pogłębienia oddechu i skoncentrowaniu się na uspokojeniu. W ten sposób można złagodzić sam atak.

Jeżeli samemu czujesz, że zbliża się atak paniki to możesz podjąć kilka działań, które pozwolą na łatwiejsze przejście tego:

  • udaj się w miejsce, gdzie będziesz czuł się bezpieczny,
  • skup się na świadomym oddechu i postaraj się ten uspokoić,
  • uświadomić sobie, że stan paniki jest tylko chwilowy,
  • zająć się czymś innym, jak np. odliczanie do 10 czy skoncentrowanie się na przedmiocie w otoczeniu

Jeżeli chodzi o samo wzywanie karetki pogotowia to najczęściej nie ma takiej potrzeby. Osoby, które przechodziły już wcześniej ataki paniki mają świadomość z czym są one związane i są w stanie po ataku powrócić do normalnego funkcjonowania. Wezwanie karetki ma sens jedynie w sytuacji, gdy atak wystąpił pierwszy raz lub miał bardzo intensywny przebieg i doszło do utraty przytomności bądź bardzo mocnych duszności.

Konsultacja lekarska i przeciwdziałanie atakom paniki

Bardzo pomocna w przypadku wystąpienia ataku paniki będzie konsultacja lekarska. W pierwszej kolejności warto udać się do psychiatry, który przeprowadzi wywiad i na tej podstawie będzie w stanie postawić diagnozę. W razie konieczności zleci także leki przeciwdepresyjne, które pomogą w osiągnięciu wewnętrznego spokoju.

Poza tym pomocna w leczeniu zaburzeń może być psychoterapia pod okiem doświadczonego specjalisty. W trakcie psychoterapii możliwe jest poznanie sposobów reagowania na konkretne bodźce docierające z zewnątrz. Osoby uczestniczące w terapii mają tym samym możliwość podniesienia komfortu swojego życia. Mogą czerpać większą radość z funkcjonowania i cieszyć się podjęciem odpowiednich działań. Efekty psychoterapii mogą być widoczne po bardzo krótkim czasie.

Pomóc w radzeniu sobie z sytuację może także lepsze poznanie samej specyfiki ataków. Szeroką wiedzę na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.heydoc.pl/s/article/Atak-paniki-jak-wyglada-i-co-robic-kiedy-wystapi. W serwisie dokładnie opisane zostały wszystkie najważniejsze kwestie związane z występowaniem ataków paniki i sposobów na radzenie sobie z zaburzeniami.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także