Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

FDA apeluje: w Halloween baw się z rozsądkiem

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 31 października 2023 09:53

FDA apeluje: w Halloween baw się z rozsądkiem - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Amerykańska Agencja ds. Żywności i leków radzi, jak bezpiecznie spędzić Halloween. Kluczowy jest odpowiedni dobór strojów, ozdób do ciała i smakołyków. Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich oraz Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom FDA opublikowała poradnik.

Choć w Polsce Halloween nie jest elementem tradycji, to coraz więcej osób, a zwłaszcza dzieci wigilię Wszystkich Świętych spędza na zabawie, w ramach której przebierają się w upiorne kostiumy. FDA radzi, by wybierać te, na metce których znajdziemy oznaczenie „ognioodporny”. Najczęściej są one wykonane z poliestru lub nylonu. Warto też zadbać o widoczność. Dlatego Agencja radzi, by nosić jasne, odblaskowe kostiumy. Makijaż i nakrycie głowy nie powinny zasłaniać pola widzenia, a samo przebranie musi mieć odpowiednią długość. W zbyt długim łatwo bowiem się potknąć. Do makijażu należy używać kosmetyków, które wcześniej przetestowaliśmy pod kątem występowania reakcji alergicznej. Produkty powinny mieć odpowiednie atesty, które potwierdzą, że są to kosmetyki przebadane i bezpieczne.

„Cukierek albo psikus” mówią dzieci pukając do drzwi sąsiadów. Warto jednak wiedzieć, że nie należy jeść słodyczy, których opakowanie jest uszkodzone. Trzeba też pamiętać o sprawdzeniu obecności alergenów, takich jak na przykład orzeszki. Słodka przekąska może też stwarzać ryzyko zadławienia, o czym warto pamiętać, gdy będziemy nią częstować zwłaszcza mniejsze dzieci.

Choć soczewki zmieniające wygląd oczu dają ciekawy efekt wizualny, to FDA odradzają używanie szkieł, których nie kupimy w sklepie optycznym. Dekoracyjne soczewki kontaktowe sprzedawane w sklepach z kostiumami lub innych sklepach detalicznych czy na internetowych aukcjach są nielegalne i mogą powodować szkody zdrowotne. Są to soczewki kontaktowe, które nie zostały zatwierdzone przez FDA pod względem bezpieczeństwa i skuteczności. Konsumenci powinni używać wyłącznie markowych soczewek kontaktowych, pochodzących od znanych producentów. Co więcej, jeśli ktoś wcześniej ich nie nosił, to Halloween nie powinno być okazją do testowania takich wyrobów. Eksperci ostrzegają, że kupowanie jakichkolwiek soczewek kontaktowych bez badania i zaleceń od okulisty może spowodować poważne zaburzenia i infekcje oczu, które mogą prowadzić do trwałej utraty wzroku.

Podobne artykuły

iStock-1415258574
Halloween

Wykorzystuj dynie z głową!

28 października 2022
DSC_4040
Szczyt Zdrowie 2024

Choroby rzadkie a równość w opiece zdrowotnej

17 lipca 2024
kpz-pzppf-krajowi-producenci-lekow
17 lipca 2024
vlcsnap-2024-07-17-11h34m40s420
17 lipca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także