Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Grypa: Dzięki refundacji udałoby się poprawić wyszczepialność

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 czerwca 2018 08:20

Grypa: Dzięki refundacji udałoby się poprawić wyszczepialność - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
O grypie i szczepieniach przeciw grypie mówi dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH.

Sezon grypowy za nami. Jakie są najnowsze dane?

To był niestety sezon bardzo podobny to poprzedniego. Zanotowaliśmy ok. 4 600 000 podejrzeń zachorowań na grypę, niestety 48 osób zmarło w związku z zachorowaniem na grypę, mieliśmy również ponad 16 700 skierowań do szpitala osób, u których podejrzewano grypę. Tylko 3,6% Polaków zaszczepiło się przeciwko grypie przed sezonem i w trakcie. To pokazuje, że jako społeczeństwo nie jesteśmy przygotowani na kolejne epidemie, czy pandemie grypy.

Czy są to dane niedoszacowane? Jaka jest świadomość lekarzy rodzinnych?

Według badań sondażowych, które były przeprowadzone w 2016 roku ok. 22% pracowników ochrony zdrowia wykonuje szczepienia. Wśród lekarzy to ponad 30% osób, wśród pielęgniarek ponad 20%. Najczęściej szczepią się lekarze rodzinni i pediatrzy. Im większy odsetek lekarzy wykonujących szczepienia, tym jesteśmy bezpieczniejsi, jako populacja. Niestety to ciągle są wskaźniki, które powinniśmy podnosić. Według WHO wyszczpialność na poziomie 75% zapewnia społeczeństwu bezpieczne przejście przez okres zachorowań.

Czy grypa jest często mylona z przeziębieniem?

Jest mylona bardzo często! Pacjenci przechodzący ciężkie przeziębienie, którzy są zaszczepieni przeciwko grypie, zniechęcają się do szczepionek, właśnie przez mylenie grypy z inną chorobą. Prawidłowe rozpoznanie może postawić lekarz, pacjenci nie mają tak dokładnej wiedzy.

Czy refundacja szczepień przeciwko grypie np. wśród seniorów poprawiłaby poziom wyszczepialności?

Mówiliśmy o logistycznych trudnościach zaszczepienia się przeciwko grypie. Drugim problemem są koszty. Są one refundowane dla osób po sześćdziesiątym piątym roku życia tylko w wybranych programach samorządowych. Taka częściowa lub całkowita refundacja poprawiłaby dostępność finansową do szczepień ochronnych. Wierzę, że dzięki temu zwiększyłaby się liczba osób zaszczepionych przed sezonem.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także