Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Nawigator pacjenta ułatwi poruszanie się w systemie ochrony zdrowia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 2 czerwca 2023 08:36

Nawigator pacjenta ułatwi poruszanie się w systemie ochrony zdrowia - Obrazek nagłówka
– Mam nadzieję, że pacjenci wyposażeni w odpowiedni zasób informacji będą czuć się bardziej komfortowo, korzystając z usług medycznych – mówi Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Można już pobrać „Nawigator pacjenta” – informator, który ma służyć w uporządkowaniu informacji jak funkcjonować w systemie ochrony zdrowia i gdzie oraz w jakich sytuacjach szukać pomocy.

Nawigator to publikacja w formie pytań i odpowiedzi, która pokazuje czytelnikom jak poruszać się w systemie ochrony zdrowia. Ma za zadanie w prosty i zrozumiały sposób wyjaśniać skomplikowane zagadnienia, które często stanowią problem dla pacjentów poszukujących drogi do szybkiego otrzymania pomocy medycznej i skutecznego leczenia. Nawigator opracowało grono lekarzy rodzinnych, pracujących w POZ oraz eksperci Rzecznika Praw Pacjenta.

– Chcemy, by nawigator stał się pomocnym narzędziem, dzięki któremu pacjenci szybciej otrzymają informację jak funkcjonuje sektor ochrony zdrowia, jak się w nim sprawnie poruszać. Mam nadzieję, że pacjenci wyposażeni w odpowiedni zasób informacji będą czuć się bardziej komfortowo, korzystając z usług medycznych – mówi Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik dodaje, że to publikacja przydatna również pracownikom ochrony zdrowia, bo gdyż stanowi materiał uzupełniający wiedzę oraz wiarygodne źródło aktualnych informacji.

– Nawigator w czytelny sposób wyjaśnia zawiłości systemu i dostarcza wiedzy o prawach pacjenta czy możliwościach uzyskania pomocy w procesie leczenia na różnych jego etapach. Szerokie grono ekspertów – praktyków, zaangażowanych w opracowanie treści, gwarantuje rzetelność informacji i daje pewność praktycznego charakteru informacji zawartych w poradniku – ocenia Magdalena Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci.

Nawigator jest podzielony na rozdziały tematyczne, ułatwiające szybkie dotarcie bezpośrednio do interesującego zagadnienia. To między innymi: podstawowa opieka zdrowotna, teleporady, opieka koordynowana czy poradnie specjalistyczne.

Publikacja wskazuje również, w jakich sytuacjach udać się na SOR, a kiedy wezwać na pomoc zespół ratownictwa medycznego. Nie brakuje także rozdziałów poświęconych opiece psychiatrycznej i hospicyjnej, pediatrii czy opiece nad ciężarną pacjentką. Nawigator wyjaśnia także zasady refundacji leków oraz wyrobów medycznych, otrzymania zwolnienia lekarskiego oraz prawa do opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Odpowiada także na pytania odnośnie zasad działania transportu sanitarnego i zaświadczeń lekarskich oraz opieki hospicyjnej.

Informator jest dostępny do pobrania na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta: POBIERZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także