Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków apeluje o refundację flozyn i inkretyn

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 maja 2019 15:16

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków apeluje o refundację flozyn i inkretyn - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
– Od bardzo wielu lat czekamy na refundację nowoczesnych leków – mówi Anna Śliwińska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Medexpress: MZ zapowiada zmiany w refundacji dotyczące cukrzycy. Na co czekają pacjenci?

A.Ś.: Pacjenci chorzy na cukrzycę, zwłaszcza typu 2., czekają na zmiany w refundacji od bardzo wielu lat. Mamy ogromną nadzieję, że najbliższa aktualizacja listy refundacyjnej takie zmiany przyniesie. W szczególności zależy nam na refundacji nowoczesnych substancji – np. flozyn czy inkretyn.

Medexpress: Z jakimi największymi problemami borykają się polscy diabetycy?

A.Ś.: Pacjenci chorzy na cukrzycę borykają się z kilkoma podstawowymi problemami. Pierwszy z nich to na pewno braki w refundacji. Polska wypada tu bardzo słabo na tle innych krajów UE. Pod względem refundacji terapii ciągniemy się „w ogonie” Europy. Nowoczesne leki są wprawdzie w Polsce dostępne w aptekach, można je kupić, ale – niestety – nie są one refundowane, a co za tym idzie – naprawdę bardzo mało kogo stać na ich zakup z własnej kieszeni. I to jest podstawowym problemem dla pacjentów w Polsce. Natomiast drugim problemem jest niska świadomość i edukacja. W przypadku cukrzycy tylko wyedukowany pacjent będzie mógł dobrze zarządzać swoją chorobą, poziomami cukru i ogólnie swoim samopoczuciem. Niestety, w Polsce ta edukacja bardzo kuleje.

Zobacz także