Subskrybuj
Logo małe
Zmień rozmiar
Wyszukiwanie
banner
Medexpress.pl > Pacjent > Program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV od września obejmie także chłopców
Wielka Brytania

Program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV od września obejmie także chłopców

Tomasz Kobosz

Tomasz Kobosz

Opublikowano 10 lipca 2019

Program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV od września obejmie także chłopców  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Brytyjczycy idą w ślady Australijczyków i rozszerzają zasięg szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego.

Od 2008 roku szczepionkę przeciwko wirusowi HPV otrzymują na Wyspach bezpłatnie dziewczynki w wieku 12-13 lat. W ubiegłym roku refundacja preparatu objęła także mężczyzn MSM (mających kontakty seksualne z mężczyznami) w wieku do 45. roku życia.

W tym roku – od września – bezpłatne szczepienie przysługiwać będzie wszystkim chłopcom w 12. roku życia (tj. uczniom klas 8.). Szczepionka podawana będzie w dwóch dawkach (druga – od 6 do 24 miesięcy po pierwszej).

Starsi chłopcy (13–18 lat) nie będą szczepieni, ponieważ uznano, że już są dostatecznie dobrze zabezpieczeni dzięki mechanizmowi „odporności stadnej”, wytworzonej w brytyjskiej populacji dzięki dekadzie szczepień dziewcząt.

Według szacunków naukowców z University of Warwick, dzięki szczepieniom przeciw HPV uda się do 2058 r. zapobiec na Wyspach ponad 100 tys. zachorowań na nowotwory, w których patogenezie wirusy brodawczaka ludzkiego odgrywają istotną rolę. Chodzi tu m.in. o 64,1 tys. przypadków raka szyjki macicy i 21,3 tys. przypadków raka głowy i szyi.

NHS przypomina na swojej stronie internetowej, że choć skuteczność szczepień przeciwko HPV jest bardzo wysoka, obecnie stosowane preparaty nie pokrywają wszystkich kancerogennych typów wirusa HPV. Szczepienie w żadnym wypadku nie oznacza więc, że można zrezygnować z ważnych badań profilaktycznych, takich jak badanie cytologiczne.

Źródło: NHS / The Guardian

Zobacz także