Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Refundacja: Od 1 marca dobre wiadomości dla osób cierpiących na padaczkę lekooporną

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 1 marca 2023 13:58

Refundacja: Od 1 marca dobre wiadomości dla osób cierpiących na padaczkę lekooporną  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Od dziś obowiązuje nowa lista refundacyjna, na której znalazł się od dawna oczekiwany przez tę grupę pacjentów lek: cenobamat. Dostęp do tej terapii to dla nich szansa na powrót do normalnego życia.

Z danych przekazanych przez fundację EPI-BOHATER wynika, że w Polsce na padaczkę choruje około 400 tysięcy pacjentów. 30 proc. z nich cierpi na padaczkę lekooporną. To grupa, która szczególnie potrzebuje innowacyjnych terapii lekowych. Niestety, tych nie pojawia się w ostatnich latach zbyt wiele. Jedną z nowych opcji terapeutycznych, z którą wiązane były szczególnie duże nadzieje jest cenobamat. Lekarze i środowiska pacjenckie już od dłuższego czasu starali się o uwzględnienie tego preparatu na liście leków refundowanych. Ich marzenia wreszcie się spełniły.
– To bardzo ważna i dobra decyzja refundacyjna, szczególnie, że cenobamat w badaniach klinicznych wykazywał się bardzo wysoką skutecznością, zarówno w zakresie redukcji napadów padaczkowych, jak i uwolnienia od napadów przy dobrej tolerancji leczenia. Dla pacjentów z padaczką lekooporną jest to szansa na poprawę skuteczności leczenia, która przekłada się na jakość życia, możliwość pełnienia ról społecznych i zmniejsza ryzyko stygmatyzacji. Lekarzom z kolei pozwala na wdrażanie leczenia o wysokiej skuteczności oraz większy wybór leków i możliwości personalizowania terapii – komentuje prof. Halina Sienkiewicz-Jarosz, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii, przewodnicząca Krajowej Rady ds. Neurologii.

Decyzja refundacyjna bardzo pozytywnie odbierana jest też przez środowiska pacjenckie. Jak mówi Anna Alicja Lisowska, prezes fundacji EPI-BOHATER, sygnały o skuteczności cenobamatu docierały do chorych już od dłuższego czasu. Ich oczekiwania w związku z procesem refundacyjnym były tym większe, że w innych krajach europejskich jest to świadczenie gwarantowane.

– Spotykaliśmy się z takimi sytuacjami, że chorzy decydowali się na zakup tego preparatu z własnych pieniędzy. Oznaczało to dla nich koszt sięgający nawet tysiąca złotych miesięcznie. Nawet to dobitnie świadczy o tym, jak bardzo ten lek jest skuteczny. Dostęp do niego oznacza szansę na redukcję napadów, a w praktyce – na powrót do normalnego życia osób, które do tej pory były wykluczone – wskazuje Anna Alicja Lisowska.

Podobne artykuły

dzień chorych padaczka
Polski Dzień Chorych na Padaczkę

[SONDA] 14 lutego: Dzień Chorych na Padaczkę

14 lutego 2024
dzień chorych padaczka
14 lutego 2024
dzień chorych padaczka
14 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także