Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
AOTMiT

Rekomendacja włączenia immunoterapii do programu lekowego dla NDRP

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 grudnia 2019 10:42

Rekomendacja włączenia immunoterapii do programu lekowego dla NDRP - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Rada Przejrzystości zarekomendowała refundację immunoterapii durwalumabem w ramach programu lekowego „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca". Komentarze prof. Dariusza Kowalskiego z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Elżbiety Kozik, prezes Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

prof. Dariusz Kowalski, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie: Rak płuca staje się powoli chorobą przewlekłą. Dziś możliwe jest leczenie radykalne, czyli z intencją wyleczenia, nawet pacjentów w III stadium zaawansowania tej choroby. W przypadku nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca jedną z metod temu służących jest leczenie konsolidujące z zastosowaniem substancji czynnej durwalumab, po wcześniejszej jednoczasowej radiochemioterapii. Leczenie radykalne umożliwia pacjentom powrót do normalnych czynności życiowych, poprawia znacząco jakość ich życia. Są to niezaprzeczalne sukcesy takiej terapii, które stanowią o znaczącym przełomie w medycynie.

Elżbieta Kozik, prezes Polskie Amazonki Ruch Społeczny: Bardzo się cieszymy z pozytywnej rekomendacji prezesa AOTMiT dotyczącej refundacji immunoterapii durwalumabem w ramach programu lekowego „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca". Substancja ta jest wskazana w terapii chorych w trzecim stadium miejscowego zaawansowania choroby i, zgodnie z wynikami dotychczas przeprowadzonych badań, jej efekty terapeutyczne są bardzo obiecujące. Należy pamiętać, że dotychczas po jednoczasowej radiochemioterapii medycyna nie miała już tym chorym nic do zaoferowania, jest to więc istotna zmiana.

Według danych NFZ dziś do takiej terapii kwalifikowałoby się około 200 chorych rocznie – dla tych osób jest to jedyna opcja lecznicza. Dlatego liczymy na to, że już wkrótce będzie ona dostępna dla polskich pacjentów. W ten sposób otrzymają oni szansę na radykalne leczenie choroby i dobre życie przez następne lata.

Dostęp do nowoczesnych terapii jest jednym z postulatów naszej kampanii „Hamuj Raka! Daj szansę płucom!". Naszym celem jest dwukrotne podwojenie przeżyć pięcioletnich, które obecnie są na poziomie 13,6% dla mężczyzn 18,5% dla kobiet. Wierzymy, że poprzez systemowe zmiany w obszarze profilaktyki wtórnej, diagnostyki i leczenia raka płuca w Polsce osiągnięcie wyników zbliżonych do rokowań w raku piersi czy czerniaku (odpowiednio 77% i 65%) będzie możliwe.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także