Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
banner

Rzecznik Praw Pacjenta: Prawo do godności i intymności w szpitalu psychiatrycznym

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 marca 2025 10:44

Rzecznik Praw Pacjenta: Prawo do godności i intymności w szpitalu psychiatrycznym - Obrazek nagłówka
fot. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta | Rafał Siderski
„Każdy obywatel ma prawo do poszanowania jego godności i intymności. Poszanowanie godności gwarantuje Konstytucja”, przypomina Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. To, że obywatel jednocześnie jest pacjentem nikogo nie zwalnia z obowiązku poszanowania tego prawa, personel medyczny również jest do tego zobowiązany. Pacjent w procesie leczenia powinien być traktowany z szacunkiem i traktowany jako partner.

Komfort i bezpieczeństwo pacjenta psychiatrycznego

„Przekazywanie informacji o stanie zdrowia pacjentowi powinno odbywać się na osobności, w komfortowych dla pacjenta warunkach. Osoby postronne niezaangażowane w proces leczniczy nie powinny w nim uczestniczyć”, podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta.

Jak dodaje Bartłomiej Chmielowiec, personel ma obowiązek zwracać się do pacjenta „pan/i”. Zaniechanie używania tych przedrostków jest naruszeniem prawa do godności osoby hospitalizowanej. Pacjent ma prawo do podmiotowego traktowania swojej osoby. Podmiotowe podejście to wyraz uznania autonomii i sprawczości, a także partnerskie podejście do pacjenta. Oznacza ono akceptację wpływu pacjenta na organizowane przez personel medyczny działania, a nie tylko danie możliwość obserwowania czy uczestniczenia w nim.

Poszanowanie intymności

RPP dodaje, że podczas udzielania świadczeń zdrowotnych wymagających obnażenia stref intymnych pacjenta lub też w sytuacji zastosowanego przymusu bezpośredniego wobec pacjenta, powinno się to odbywać w warunkach zapewniających poszanowanie intymności. Pacjent powinien być zasłonięty przed wzrokiem osób postronnych. Jeżeli nie ma innej możliwości personel medyczny powinien zasłonić pacjenta parawanem.

Na życzenie pacjenta, podczas udzielania świadczeń zdrowotnych może być obecna osoba bliska. Prawo to obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności oraz do łagodzenia bólu.

Piotr Wójcik - oprac. na podst.: Biuro RPP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Niski poziom magnezu
19 lutego 2025
doctor-patient-appointment
11 lutego 2025
iStock-822500448
Kongres Zdrowia Seniorów

Nieaktywny jak senior(ka)

30 stycznia 2025
Spa w ogrodzie
27 stycznia 2025
cytologia
23 stycznia 2025