Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

SM: trzeba poprawić kryteria dostępu do leczenia lekami nowej generacji

MedExpress Team

Renata Furman

Opublikowano 16 października 2015 12:04

SM: trzeba poprawić kryteria dostępu do leczenia lekami nowej generacji - Obrazek nagłówka
Dlaczego polscy pacjenci chorzy na SM mają utrudniony dostęp do leczenia, co trzeba poprawić? O tym z poseł PO Ewą Czeszejko-Sochacką rozmawia Renata Furman.

Dlaczego polscy pacjenci chorzy na SM mają utrudniony dostęp do leczenia, co trzeba poprawić? O tym z poseł PO Ewą Czeszejko-Sochacką rozmawia Renata Furman.

 Podczas konferencji mówiliśmy o tym, że polscy pacjenci, chorzy na stwardnienie rozsiane, mają utrudniony dostęp do nowoczesnego i skutecznego leczenia. Jakie są przeszkody legislacyjnej natury, że nasi pacjenci są w tej trudnej sytuacji? Co powinno się zmienić?

Dużo rzeczy powinno się zmienić. Punktem wyjścia powinno być to, co nam gwarantuje Konstytucja – że każdy chory jest równy i powinien być równy dostęp, we wszystkich rodzajach chorób. Czyli tak jak jest ścieżka onkologiczna, powinna być dostosowana do innych chorób. Na pewno następna kadencja Sejmu, komisja zdrowia, powinna pewne regulacje poprawić. Przede wszystkim musi być poprawa kryteriów dostępu do leczenia lekami nowej generacji. Dotyczy to chorób przewlekłych jak stwardnienie rozsiane, ale także szpiczaka. Druga rzecz, nie musimy ograniczyć możliwość decydowania o sposobie leczenia urzędnikom, a decydować powinni fachowcy. A widać po tym, że mamy wybitnych lekarzy w skali światowej.

Nie wszystkie leki, które w ościennych krajach o podobnym PKB są refundowane, są dla naszych pacjentów dostępne. Wiemy też, że u nas obowiązuje chyba dosyć nieszczęśliwa ustawa, która mówi, że o refundację danego leku ubiegać się może tylko podmiot, który ten lek produkuje. Czy to może być też barierą aby szybciej na nasz rynek refundowany wchodziły, te ważne z punktu widzenia pacjentów, preparaty?

To jest bardzo ważne zagadnienie, konieczne do zmiany.  Myślę, że taki pomysł wynikał z chęci ułatwienia. Natomiast, sytuacja wymknęła się spod kontroli, ponieważ to nie fachowcy, lekarze decydują, tylko producenci leków. W związku z tym trzeba będzie konsultantów dopisać do listy możliwych zgłaszających lekarstwa do danej choroby, które będą refundowane. Więc, oczywiście, trzeba ten zapis poprawić. Myślę, że po tym co już na kilku konferencjach zostało ustalone i po tym czego dowiedzieliśmy się ze światowych konferencji dotyczących stwardnienia rozsianego, następna komisja zdrowia w kolejnym Sejmie będzie miała naprawdę już gotowe wzorce do zastosowania.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.