Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ

Szczepienia ochronne to inwestycja w zdrowie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 kwietnia 2022 09:16

Szczepienia ochronne to inwestycja w zdrowie - Obrazek nagłówka
W ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień w dniu 26 kwietnia br. odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego, podczas której podjęta została dyskusja nt. dostępu do szczepień ochronnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych w kontekście narastającego kryzysu humanitarnego na terenie Polski oraz roli szczepień dla zdrowia publicznego.

W posiedzeniu podkomisji udział wzięli członkowie oraz zaproszeni goście w tym, eksperci Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach. Europejski Tydzień Szczepień obchodzony co roku z inicjatywy europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to dobry moment, aby podjąć szeroką dyskusję nt. szczepień, które są stosowane od ponad 200 lat pomagają uczynić świat bardziej bezpiecznym. Szczepionki ratują życie od 1798 r. i są jedną z najbardziej znaczących zdobyczy medycyny.

Obecnie w ramach programu szczepień ochronnych mamy obowiązkowe szczepienia przeciw 14 chorobom zakaźnym – relacjonował Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego z ramienia Ministerstwa Zdrowia. Pierwsze szczepienia wykonywane są na oddziałach noworodkowych w pierwszej dobie, a następnie są kontynuowane w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej.

Grypa nie jest tak widowiskowa jak COVID-19, ale może stanowić duże zagrożenie dla naszego życia. Poziom zaszczepienia przeciw grypie znacząco się poprawił. W sezonie 2021/22 poziom zaszczepienia przeciw grypie wśród osób powyżej 65 r.ż. wyniósł ok 22 proc. Taki dobry wynik był możliwy dzięki wprowadzeniu bezpłatnych szczepień przeciw grypie u osób powyżej 75 r.ż., u kobiet w ciąży oraz z 50% odpłatnością. Wyzwaniem na 2022 rok jest utrzymanie refundacji szczepień, wprowadzenie szczepień przeciw grypie u dzieci do Programu Szczepień Ochronnych (PSO) oraz szczepienie przeciw grypie osób dorosłych także przez pielęgniarki i farmaceutów.

Lepsza realizacja szczepień u młodzieży byłoby wówczas, gdyby były one także realizowane w szkołach. W 2020 roku tylko 85 proc. dzieci do 2 r.ż. jest całkowicie zaszczepionych, co oznacza, że już mamy opóźnienia w szczepieniach u małych dzieci, a są one większe u młodzieży. Wprowadzenie szczepień przeciw HPV u młodzieży mogłoby być wówczas lepiej realizowane - zdaniem prof. Teresy Jackowskiej

Szczepienia przeciw pneumokokom zostały wprowadzone do PSO dla dzieci urodzonych po 31.12.2016 roku (czyli od 2017 r.ż.) Obecnie szczepienia w ramach PSO są realizowane szczepionką 10-walentną (PCV10), która nie zapewnia wystarczającej ochrony. Według aktualnych danych epidemiologicznych KOROUN w 2021 roku na 61 zarejestrowanych przypadków Inwazyjnej Choroby Pneumokokowej (IChP) u dzieci poniżej 5 roku życia 32 przypadki (ponad połowa) były spowodowane serotypami pneumokoka, przeciwko którym nie chroni szczepionka PCV10. Na uwagę̨ zasługuje 6x wzrost odsetka zakażeń wywołanych przez pneumokoki należące do serotypu 19A u dzieci poniżej 5 roku życia w porównaniu z rokiem 2019, co może wynikać z faktu, że szczepionka 10-walentna (PCV10) przeciw pneumokokom stosowana w PSO w Polsce nie zawiera antygenu serotypu 19A. Szczepionka PCV13 zawiera antygeny serotypu 19A, która nawet obecnie nie jest stosowana u wcześniaków ani dzieci z grup ryzyka 9np. chorych na nowotwory, po przeszczepie szpiku, bez śledziony).

Środowisko pediatrów, neonatologów nie rozumie, dlaczego wbrew danym epidemiologicznym wybierana do PSO jest szczepionka o zdecydowanie mniejszej ochronie. Apelujemy o zmianę szczepionki poprzez zastosowanie szczepionki 13-walentnej, a także wprowadzenie obowiązkowych szczepień (a nie zalecanych) u dzieci do 19 r.ż. z zaburzeniami odporności oraz w wybranych gruachp ryzyka – mówiła prof. Teresa Jackowska.

Polska jest jedynym krajem w Europie, który stosuje szczepionkę pełnokomórkową przeciw krztuścowi. Szczepionki wysokoskojarzone (6+1), to takie które są równie skuteczne, a są bezpieczniejsze (mniej działań niepożądanych miejscowych i ogólnych), zmniejszają liczbę wizyt w poradni, poprawiają współpracę pacjenta/rodziców z personelem medycznym, a także poprawiają terminowość realizacji szczepień, co w obecnej sytuacji jest bardzo ważne. Obecnie dwie firmy starają się o refundację, jest to jakiejś wyjście. Ale w Europie już od ponad 20 lat szczepionki wysokoskojarzone są w programach szczepień ochronnych.

W dyskusji podkomisji nie zabrakło wątku szczepień przeciwko HPV. Narodowa Strategia Onkologiczna zakładała wdrożenie szczepień przeciwko HPV w 2021r. dla dziewczynek, co mimo wielu zapewnień się nie stało. Od 16 lat ww. szczepienia są realizowane w wielu krajach, których dane epidemiologiczne wskazują zmniejszenie zachorowań na raka szyjki macicy i innych chorób HPV-zależnych– podkreśliła prof. Teresa Jackowska. Jesteśmy już 16 lat za Europą, dlatego apelujemy o przyśpieszenie prac legislacyjnych mających na celu umożliwienie Ministerstwu Zdrowia sfinansowanie i zakup szczepionek do realizacji narodowego programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV zarówno dla dziewcząt jak i u chłopców. Wybór szczepionki powinien być oparty o polskie dane epidemiologiczne.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację szczepienia ochronne zwiększają nasz kapitał narodowy i obronny. Jeśli będziemy zaszczepieni to będziemy zdrowi i dzięki temu, będziemy mogli lepiej pracować, uczyć się oraz walczyć – podsumował dr hab. n. med. Ernest Kuchar. Ostatnia aktywność lepiej niech nie dojdzie do realizacji. Istotną kwestią są również szczepienia pracowników ochrony zdrowia, którzy mając stały kontakt z pacjentem powinni być zabezpieczeni, aby z kolei zapewnić bezpieczeństwo swoim podopiecznym w placówkach zdrowotnych.

Temat posiedzenia obejmował bardzo dużo zagadnień, czego nie sposób omówić w tak krótkim czasie. Jednak podsumowując, jednymi z głównych postulatów są szczepienia w grupach ryzyka, co może przynieść wymierną korzyść dla systemu oraz czas najwyższy zastanowić się nad stworzeniem rzetelnego oraz egzekwowanego kalendarza szczepień osób dorosłych, gdyż jak do tej pory skupiamy się tylko na dzieciach, a przecież dorośli też chorują na choroby zakaźne, o czym nie można zapominać

Więcej: https://szczepienia-ioz.pl/

Znajdź nas:

Twitter: https://twitter.com/praktykw

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/42426882

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także