Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Łuszczyca

Szerszy dostęp do programów lekowych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 listopada 2019 15:05

Szerszy dostęp do programów lekowych - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
O zmianach w programach lekowych dla pacjentów z łuszczycą rozmawiamy z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim.

Medexpress: Chorzy na łuszczycę czekają na poszerzenie wachlarza terapeutycznego, aby zindywidualizować leczenie. Kiedy to się stanie?

M.M.: Od 1 listopada zmieniają się programy lekowe, które bardzo poprawiają dostępność terapii dla pacjentów. Wszystkie terapie zostaną zrównane do 96 tygodni. Jednocześnie wiele terapii zostało przesuniętych do wcześniejszego etapu, czyli dla pacjentów ze skalą PASI 10, tj. tych mniej chorych. Od listopada jest dla nich dostępna większość terapii. Cztery terapie zostały już „zgeneryzowane”, ich koszt jest dużo niższy, a dwie innowacyjne technologie są nadal w drugim koszyku PASI 18, ponieważ są znacząco droższe. Tak więc pacjenci mają w tym zakresie pełną dostępność. Cieszymy się tym, co jest.

Medexpress: Czy MZ planuje wprowadzić opiekę koordynowaną nad pacjentem z łuszczycą i w jakiej perspektywie czasowej?

M.M.: W zakresie opieki koordynowanej prace trwają cały czas. Jest wiele innych, bardzo istotnych rzeczy, związanych głównie z operatywą i osiągnieciem efektu leczenia operacyjnego, z zachowaniem elementu rehabilitacji i skuteczna kontrola po leczeniu chirurgicznym. I w tym zakresie bardzo mocno chcemy usprawniać nasz system organizacji. A tutaj [w przypadku łuszczycy], jako że jest to leczenie ambulatoryjne, pewnie będzie to [wdrożone] w późniejszym okresie.