Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Wielka Brytania

Terapia hormonalna zapobiega poronieniom?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 listopada 2021 10:29

Terapia hormonalna zapobiega poronieniom? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Brytyjski instytut zdrowia publicznego NICE opublikował nowe zalecenia dotyczące zapobiegania poronieniom u kobiet, które straciły już wcześniej ciążę. Będą one otrzymywać zastrzyki z terapią hormonalną, zawierającą progesteron.

Brytyjski National Institute for Health and Care Excellence (NICE), który jest wykonawczym organem publicznym Departamentu Zdrowia w Anglii, opublikował zaktualizowane wytyczne dotyczące zapobiegania poronieniom. Kobiety zagrożone utratą ciąży będą otrzymywać dodatkowe dawki progesteronu – hormonu wydzielanego przez kobiety głównie we wczesnej fazie po zapłodnieniu.

- Poronienie jest często dewastujące dla kobiety. Dlatego z radością polecamy progesteron kobietom, które doświadczają krwawienia we wczesnej ciąży i które miały przynajmniej jedno poronienie w przeszłości – powiedziała prof. Gillian Leng, dyrektor naczelny NICE.

Eksperci podkreślają jednak, że terapia nie jest skuteczna w 100% i nie uratuje wszystkich kobiet przed poronieniem.

- Dowody badawcze są jasne, że progesteron nie będzie w stanie zapobiec każdemu poronieniu, dlatego nasza komisja wezwała do przeprowadzenia dalszych badań w tej dziedzinie. Jednak przyniesie to korzyści niektórym kobietom i jako niedrogą opcję leczenia będzie można udostępnić kobietom w NHS od dziś – czytamy w oświadczeniu NICE.

Zalecenia organizacji mówią, że kobietom, które: już wcześniej poroniły, mają potwierdzoną ciążę oraz krwawią - można zaoferować 400 mg zmikronizowanego progesteronu dwa razy dziennie. W przypadku potwierdzenia bicia serca płodu zaleca się kontynuowanie leczenia progesteronem do 16 tygodnia ciąży.

Nowe wytyczne opublikowane przez NICE, opierają się na badaniach sugerujących, że leczenie może prowadzić aż do 8450 więcej urodzeń każdego roku w Wielkiej Brytanii.

- Nasze badania wykazały, że progesteron jest solidną i skuteczną opcją leczenia, ale wiemy, że nie dociera jeszcze do wszystkich, którzy mogą odnieść korzyści. Nowe zalecenie NICE jest ważnym krokiem w walce z obecnymi zmianami systemowymi w usługach poronnych w całym kraju i zapobieganiu poronieniom, gdy tylko jest to możliwe – powiedział profesor Arri Coomarasamy, dyrektor w placówce Tommy’s National Centre for Miscarriage Research na Uniwerrsytecie w Birmingham, który przeprowadzał badania.

- Poronienie jest często odrzucane jako „jedna z tych rzeczy”, na które nie możemy nic zrobić – nawet przez niektórych pracowników służby zdrowia. Dlatego wspaniale jest widzieć, jak NICE bierze nasze badania progesteronu na pokład w swoich nowych wytycznych dotyczących poronień, które pomogą uratować życie dzieci i oszczędzić rodzicom bólu serca – powiedziała Jane Brewin, dyrektor naczelna organizacji charytatywnej Tommy’s, która zajmuje się wsparciem kobiet w ciąży i zapobieganiu poronieniom.

Źródło: The Guardian

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także