Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Żaden pacjent z HCV nie jest już dyskryminowany

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 lipca 2018 18:06

Żaden pacjent z HCV nie jest już dyskryminowany - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Od 1 lipca 2018 r. polski program leczenia WZW C to jeden z najlepiej finansowanych i najbardziej kompletnych programów terapeutycznych na świecie.

Obowiązująca od 1 lipca lista refundacyjna przyniosła dobrą wiadomość dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, a w szczególności zakażonym wirusem o genotypie 3. Znalazł się na niej innowacyjny lek pangenotypowy (sofosbuvirum + velpatasvirum). To oznacza, że teraz już wszyscy polscy pacjenci z HCV mogą skorzystać z nowoczesnych terapii.

– Gorąco zachęcamy wszystkich pacjentów z HCV, którzy wiedzą, że mają genotyp 3 wirusa i dotąd odkładali terapię ze względu na brak dostępu do nowoczesnych leków, by zgłosili się do poradni leczących WZW. W większości szpitali w Polsce nie ma kolejek do terapii pozwalającej wyleczyć się z WZW C. Wystarczy się zapisać. A jeśli w najbliższej placówce akurat kolejka jest, trzeba tylko lepiej się rozeznać, niekiedy być może pojechać do sąsiedniego województwa – apeluje Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei wspierającej pacjentów z WZW.

Specjaliści zwracają uwagę, że z najnowszej decyzji Ministerstwa Zdrowia skorzystają także pacjenci z innymi genotypami WZW C, którzy nie zareagowali na leczenie dostępnymi wcześniej terapiami. Lek pangenotypowy może im pomóc.

Źródło: Fundacja Gwiazda Nadziei / MZ

Podobne artykuły