Płukanie jamy ustnej pomaga zapobiegać zakażeniom SARS-CoV-2

Tomasz M. Karpiński

Opublikowano 27 listopada 2020, 11:00

Fot. Getty Images/iStockphoto
Tomasz M. Karpiński

Opublikowano 27 listopada 2020, 11:00

Wirus SARS-CoV-2 przenoszony jest głównie drogą kropelkową i poprzez aerozol. Zmniejszenie liczby cząsteczek wirusa – wydychanych, uwalnianych w czasie rozmowy czy kaszlu, może wpłynąć na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Dla ochrony zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego, warto stosować płukanki z oktenidyną i fenoksyetanolem (Octenisept, Octenident) przed przyjęciem pacjenta w przychodni czy w gabinecie stomatologicznym lub laryngologicznym. Płukanie ust i pędzlowanie nozdrzy przednich może wpłynąć na zmniejszenie liczby wirusa SARS-CoV-2 u personelu medycznego i ograniczyć możliwość przenoszenia go na pacjentów. Wytyczne amerykańskie już zalecają płukanie jamy ustnej środkiem antyseptycznym przed każdym badaniem stomatologicznym czy laryngologicznym, w celu ograniczenia ryzyka zakażenia.

Ze względu na działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oktenidyny i fenoksyetanolu (Octenisept, Octenident), warto stosować je przy pierwszych objawach infekcji, niezależnie od tego czy jest to grypa, przeziębienie czy zakażenie SARS-CoV-2. Takie działanie może mieć wpływ na złagodzenie objawów miejscowych, w obrębie gardła, podniebienia czy migdałków.

Ponadto, w procedurach medycznych powinno się znaleźć także płukanie jamy ustnej u pacjentów na oddziałach intensywnej terapii oraz pacjentów, którzy mają być zaintubowani (z racji tego, że podczas intubacji bakterie i grzyby występujące w jamie ustnej mogą być wprowadzone głębiej do układu oddechowego i być przyczyną bakteryjnego zapalenia płuc lub grzybicy płuc). Obecnie grzybice płuc są jedną z przyczyn zgonów pacjentów z COVID-19 wymagających zastosowania respiratora.

W badaniach przeprowadzonych w naszej Katedrze wykazaliśmy, że oktenidyna jest bardzo skuteczna w walce z różnego rodzaju grzybami i działa już w ciągu jednej minuty. Steinhauer K. i współpracownicy (2020) w swoich badaniach zastosowali Octenisept, jednak na rynku dostępne są również płyn do płukania jamy ustnej Octenident oraz żel do nosa Octenisan, które łącznie mogą być alternatywą dla Octeniseptu.

Autor: prof. UM, Tomasz M. Karpiński, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Octenisept / COVID-19 / SARS-CoV-2
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31