Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ukraina: miliony chorych potrzebują wsparcia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 marca 2022 10:07

Ukraina: miliony chorych potrzebują wsparcia - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Nawet 2 mln osób z rzadkimi chorobami pozostały na terenie Ukrainy. Brakuje podstawowych leków i produktów medycznych, co w przypadku części schorzeń łączy się z bezpośrednim zagrożeniem życia. Wykupione trzy tygodnie temu zapasy mogą nie wystarczyć na długo, a magazyny apteczne są puste.

Pomoc dla potrzebujących dostarcza Polska Misja Medyczna, która wraz z partnerami przygotowała już kilkanaście transportów do ukraińskich szpitali.

Aktualnie na terenie Ukrainy żyje około dwóch milionów osób z rzadkimi chorobami. Kolejne kilka milionów osób cierpi na inne schorzenia wymagające stałego dostępu do opieki zdrowotnej, jak choćby cukrzycę czy nowotwory. Pilnie potrzebna jest insulina i leki przeciwpadaczkowe, niemal od pierwszego dnia wojny w szpitalach brakuje tlenu, a pacjenci onkologiczni nie mogą kontynuować leczenia ze względu na ograniczenia w transporcie leków.

Choć na listach zapotrzebowania, które Polska Misja Medyczna codziennie otrzymuje od ukraińskich szpitali, wymieniane są przede wszystkim środki przeciwbólowe, antybiotyki i opatrunki, nie brakuje na nich też specjalistycznych medykamentów dla pacjentów, którzy nie są w stanie opuścić kraju. W gąszczu liczb i pozycji, co jakiś czas powtarza się jedno hasło – „przyślijcie tyle, ile jesteście w stanie”.

– Zaangażowanie się naszej organizacji w pomoc szpitalom to konieczność. Nie możemy zapominać, że większość mieszkańców Ukrainy pozostała na terenie kraju. To ponad 40 milionów ludzi, którzy potrzebują funkcjonujących placówek medycznych. A przecież liczba hospitalizowanych powiększa się o ofiary ataków, w których cierpią też same szpitale – mówi Ewa Piekarska-Dymus z Polskiej Misji Medycznej.

Braki leków i produktów medycznych są problemem w całym kraju. Zdrowie osób chorych pogarsza dodatkowo przebywanie w przeludnionych schronach, gdy wokół temperatury w nocy spadają poniżej zera. Są miejsca, gdzie utrudniony jest dostęp do wody czy podstawowych produktów żywnościowych.

- Niedostępność środków medycznych i możliwa zapaść służby zdrowia mogą przynieść więcej ofiar, niż same działania zbrojne. Najbardziej narażone są osoby, którym najtrudniej jest uciec przed koszmarem wojny: chorzy, niepełnosprawni, osoby starsze, kobiety w ciąży i noworodki. Dlatego tak bardzo potrzebna jest pomoc na miejscu – podkreśla Ewa Piekarska-Dymus.

Wspólnie z partnerami Polska Misja Medyczna dostarczyła już kilkanaście transportów do szpitali w Kijowie, Łucku, Winnicy, Odessie oraz innych miastach. Kolejne będą wyruszać w następnych dniach z Polski oraz magazynu organizacji we Lwowie. Organizacja cały czas zbiera fundusze, by pomóc jak największej liczbie potrzebujących.

Oficjalna zbiórka PMM dla Ukrainy https://www.facebook.com/donate/375415624008297/5395474380471879

inf pras

Tematy

ukraina / PMM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także