Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Piąta dawka szczepionki przeciw COVID-19. Decyzja zapadnie w najbliższych tygodniach

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 10 marca 2023 11:47

Piąta dawka szczepionki przeciw COVID-19. Decyzja zapadnie w najbliższych tygodniach - Obrazek nagłówka
fot. Ministerstwo Zdrowia | Twitter
W ciągu najbliższych dwóch tygodni zapadnie decyzja związana z piątą dawką szczepionki przeciw COVID-19 W trakcie wizyty w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że liczba zakażeń ostatnio wzrosła, ale nie zagraża to wydolności systemu opieki zdrowotnej.

– W ostatnim czasie dynamika z tygodnia na tydzień przekraczała czasami nawet 50 proc. W tej chwili wzrosty zachorowań są coraz mniejsze – powiedział minister Adam Niedzielski.

Jednocześnie, szef resortu zdrowia zaznaczył, że szczyt fali zakażeń przypada na bieżący tydzień. Hospitalizowanych jest ponad 2,5 tys. pacjentów covidowych. W najbliższych tygodniach przewidywana jest stabilizacja liczby zakażeń, a potem już spadki.

– Głównym zagrożeniem epidemicznym w kraju jest grypa i RSV. W tej chwili to jest blisko 30 tys. zakażeń dziennie – wskazał minister.

Tymczasem w resorcie trwają analizy związane z możliwością podawania piątej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Decyzja zapadnie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

– Ostatnie badania pokazywały, że obecność przeciwciał była u ponad 90 proc. badanej populacji. Odporność populacyjna jest już na wysokim poziomie – zauważył Adam Niedzielski.

Zobacz także