Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 6.03.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 6 marca 2023 09:45

Skrót wiadomości Medexpressu - 6.03.2023 r. - Obrazek nagłówka

– Stawiamy na najwyższy standard kształcenia lekarzy, bez względu na to, czy nauka odbywa się na uczelni publicznej, niepublicznej, uniwersytecie czy akademii – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas piątkowej konferencji prasowej w Krakowie. – Jakość zastąpiono ilością i to nie jest dobra informacja dla naszych pacjentów – ripostuje Naczelna Izba Lekarska. Minister zdrowia brał w piątek (3.03.) udział w otwarciu Wieloprofilowego Centrum Symulacji Medycznej w Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego. Podczas towarzyszącej wydarzeniu konferencji prasowej szef resortu zdrowia odniósł się do kontrowersji, które wzbudza fakt, że coraz większa liczba uczelni niemedycznych uruchamia kierunki lekarskie. Podkreślił, że ministerstwo stawia na najwyższy standard kształcenia lekarzy, bez względu na to, gdzie odbywa się nauka. Na zjawisko uruchamiania kierunku lekarskiego przez uczelnie niemedyczne niechętnie patrzy jednak samorząd lekarski. Dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej przekonuje w rozmowie z Medexpressem, że kształcenie na kierunku lekarskim powinno odbywać się w uczelniach medycznych.

Najczęściej występującym nowotworem u kobiet jest niezmiennie rak piersi, wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów. Lekarzy niepokoi to, że na drugim miejscu najczęstszych nowotworów diagnozowanych u pań pojawił się rak płuca. Zła wiadomość jest też taka, że młode kobiety coraz częściej chorują na raka trzustki. W opracowaniu Nowotwory Złośliwe w Polsce w 2020 roku znajdujemy informację o tym, że u kobiet najczęściej diagnozowany jest rak piersi. To niemal 24 proc. diagnoz związanych z nowotworami. Niemal 10 proc. przypadków dotyczy z kolei raka płuca. Przesunięcie częstotliwości występowania tego nowotworu u kobiet na drugie miejsce niepokoi lekarzy, zwłaszcza, że to największy zabójca w tej grupie chorób. Odpowiada za niemal 18 proc. zgonów kobiet chorujących na nowotwory. Niepokojące są również dane dotyczące raka trzustki, będącego jednym z najgorzej rokujących i najpóźniej diagnozowanych nowotworów. Choroba ta dotyka 2,5 proc. Polek. W czasopiśmie Gastroenterology ukazały się niedawno wyniki badania przeprowadzonego w USA. Okazuje się, że rak trzustki u kobiet w wieku poniżej 55 lat był diagnozowany o 2,4 proc. częściej niż u mężczyzn w tej samej grupie wiekowej.

Jeszcze w tym roku w aplikacjach gabinetowych ma się pojawić funkcja, pozwalająca automatycznie przypisać do recepty każdego pacjenta informację o właściwym poziomie refundacji – zapowiada Ministerstwo Zdrowia. W czwartek minister zdrowia powołał zespół, który ma przygotować odpowiednie rozwiązania. Zespół zajmie się przygotowaniem koncepcji systemu informatycznego, określającego na każdej z recept właściwy poziom refundacji konkretnego leku. Postulat zdjęcia z lekarzy obowiązku określania poziomu refundacji, czy też poziomu odpłatności pacjenta nie jest nowy – lekarze od początku funkcjonowania przepisów ustawy refundacyjnej podnosili, że ten biurokratyczny obowiązek powinien spoczywać na płatniku, nie zaś na lekarzu, który powinien skupiać się na meritum problemu pacjenta.

Warto przeczytać

Refundacja bez błędów

Choroba Wilsona to rzadka choroba genetyczna, polegająca na nadmiernym gromadzeniu się miedzi w organizmie. Może dawać objawy zarówno ze strony wątroby, jak i układu nerwowego. Do niedawna polscy pacjenci mogli być leczeni tylko d-penicylaminą i siarczanem cynku. Od 2021 roku w programie lekowym dostępna jest terapia o zdecydowanie większej biodostępności i lepszej tolerancji, jednak wciąż niezadowalający jest poziom włączenia do niego. Uczestnicy debaty Medexpressu zastanawiali się, dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, by ułatwić dostęp do nowoczesnych terapii oraz poprawić skuteczność leczenia. Debatę można obejrzeć na naszej stronie internetowej:

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

pigulka
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 26.10.2022

26 października 2022
w-pigulce-2710
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 27.10.2022 r.

27 października 2022
W-pigulce-0411
4 listopada 2022
w-pigulce-0603
6 marca 2023
w-pigulce-1003
10 marca 2023