Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

LEK zbyt łatwo zdać. Samorząd lekarski chce to zmienić

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 kwietnia 2023 13:26

LEK zbyt łatwo zdać. Samorząd lekarski chce to zmienić - Obrazek nagłówka
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o podjęcie prac zmierzających do zmiany formy przeprowadzania Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz zainicjowania prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie niezbędnych w tym zakresie zmian w ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu wskazują, że obecna formuła tych egzaminów nie spełnia oczekiwanych funkcji.

W sytuacji gdy egzaminy te przeprowadzane są w formie pisemnych testów składających się z 30% nowych pytań i 70% pytań wybranych z jawnej bazy, zawierającej jedynie ok. 2000 pytań, a do uzyskania pozytywnego wyniku tego egzaminu wystarczające jest zdobycie 56% maksymalnej liczby punktów, egzaminy te nie sprawdzają ani wiedzy zdających, ani też nie pozwalają na weryfikację jakości kształcenia na uczelniach kształcących studentów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Egzaminy te powinny gwarantować, że absolwent tych kierunków jest właściwie przygotowany do wykonywania pracy lekarza lub lekarza dentysty.

W tej sytuacji opracowanie nowej formy weryfikowania wiedzy przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów wydaje się niezbędne i będzie służyć poprawie bezpieczeństwa pacjentów oraz jakości kształcenia na kierunkach lekarskich i lekarsko-dentystycznych.

Źródło: https://nil.org.pl/aktualnosci/8010-apel-i-stanowiska-podjete-przez-pnrl-w-dniu-30-marca-2023-r

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także