Ważne stanowisko konsultantów krajowych dot. sposobu kwalifikacji osób dorosłych do szczepień przeciw Covid

Medexpress

Opublikowano 19 stycznia 2021, 12:22

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 19 stycznia 2021, 12:22

Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii wydali stanowisko dot. sposobu kwalifikacji osób dorosłych do szczepień masowych przeciwko COVID-19. Publikujemy jego treść:

„Mając na uwadze konieczność wykonania szczepienia u maksymalnie dużej liczby osób w możliwie najkrótszym czasie, rekomendujemy ograniczenie w kwalifikacji do szczepienia osób dorosłych jedynie do zebrania wywiadu. Osoba poddająca się szczepieniu wypełnia kwestionariusz, w gabinecie szczepień dokonywany jest pomiar temperatury ciała, lekarz w czasie wizyty analizuje odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu. Jeżeli stan zdrowia pacjenta i odpowiedzi są jednoznaczne i nie budzą wątpliwości, osoba może zostać zaszczepiona.
Badanie fizykalne osób zakwalifikowanych do szczepienia powinno być przeprowadzone zawsze w przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia badanego. Korzyści z szybkiego zaszczepienia większej liczby osób znacznie przewyższają ryzyko związane z warunkowym odstąpieniem od badania fizykalnego przez lekarza w sytuacji epidemii i potrzeby masowych szczepień. Uproszczona procedura kwalifikacji do szczepienia nie oznacza zgody na wykonywanie szczepień poza odpowiednio wyposażonym miejscem, gdzie jest możliwość udzielenia natychmiastowej, fachowej pomocy w razie wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego, w tym ciężkiej reakcji anafilaktycznej.

Do kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19 uprawnieni są wszyscy lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu.

dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas
konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej
prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska
konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii

dr hab. n. med. Ernest Kuchar
Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii”.

Źródło: Polskie Towarzystwo Wakcynologii

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

szcepienia / koronawirus / szczepienia covid
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31