Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Audyt „skarbówki” w Ministerstwie Zdrowia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 2 lutego 2024 10:23

Audyt „skarbówki” w Ministerstwie Zdrowia - Obrazek nagłówka
fot. screenshot | YouTube: TVP Info
Dziś w resorcie zdrowia i kilku jednostkach podległych rozpoczyna się finansowy, profesjonalny audyt Krajowej Administracji Skarbowej. – Trzeba odpowiadać za swoje czyny. Jeśli ktoś zdefraudował lub sprzeniewierzył publiczne pieniądze, ma za to odpowiedzieć. Na pewno będziemy formułować i składać wnioski do prokuratury – zapowiedziała w TVP Info minister zdrowia Izabela Leszczyna.

– Mówiąc eufemistycznie, nieprawidłowości w Ministerstwie Zdrowia zastałam bardzo wiele. Jeśli ktoś kwituje przyjęcie jakiejś liczby respiratorów, a nawet ich nie widział, to znaczy, że nie tylko dał temu handlarzowi zaliczkę, co jest niezgodne z polskim prawem, ale i potem przyjął je wszystkie z dobrodziejstwem inwentarza – powiedziała minister zdrowia.

Przypomnijmy, śledztwo, które toczyło się w sprawie zakupu respiratorów w czasie pandemii zostało umorzone. Wskutek audytu, jaki rozpoczyna się w ministerstwie, sprawa może jednak wrócić. Wraz z nią, jak sugeruje szefowa resortu zdrowia, pojawią się pewnie również inne kwestie do wyjaśnienia.

– Trochę jeszcze za wcześnie, by o tym mówić. Wszyscy wiemy, że były kupione respiratory od handlarza bronią, że w różnych sprawach uczestniczyli krewni i znajomi jakichś osób, że w ABM-ie prezesem był pan, który nie miał do tego uprawnień i prawdopodobnie w złej wierze złożył swoje dokumenty… Takich spraw jest bardzo dużo. Po audycie, który mam nadzieję, że będzie szybki i skuteczny, z przyjemnością poinformuję o jego wynikach – zapowiedziała Izabela Leszczyna.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.