Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Vaccine Forum 2022

Konkurs VACC Award – poznaj laureatów!

MedExpress Team

Katarzyna Wolska

Opublikowano 24 października 2022 12:18

Konkurs VACC Award – poznaj laureatów! - Obrazek nagłówka
II edycja VACCINE FORUM zgromadziła liczne grono uczestników zarówno w Centrum Nauki Kopernik, jak i za pośrednictwem łączy internetowych. Punktem kulminacyjnych Forum było wręczenie statuetek w ramach konkursu VACC Award. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia.

Druga edycja VACCINE FORUM rozpoczęła się od prezentacji raportu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, który stanowił punkt wyjściowy debaty otwierającej kongres. W kolejnych panelach dyskusja toczyła się wokół komunikowania treści nt. szczepień ochronnych, edukacji w obszarze profilaktyki, dobrych praktyk europejskich w zakresie dostępności do szczepień ochronnych, zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony przed chorobami zakaźnymi na różnych etapach życia oraz budowaniu autorytetów w mediach.

Na zakończenie zostały wręczone nagrody w konkursie VACC Award w trzech kategoriach:

  • Instytucja Publiczna /Organizacja Społeczna,
  • Firma,
  • Propagator zdrowia / Twórca nowych mediów.
Fot. Rafał Gronecki ​Od lewej: Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, dr n. med. Jarosław Krzywański lekarz sportowy z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, członek Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, Magdalena Mielcarek, przedstawicielka jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej za tematy profilaktyki oraz koordynację szczepień w Volkswagen Poznań.

W kategorii „Instytucja Publiczna /Organizacja Społeczna” kapituła przyznała dwie statuetki ex aequo Naczelnej Izbie Aptekarskiej oraz Ogólnopolskiemu Programowi Zwalczania Grypy.

Prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego jako pierwszy wręczył nagrodę na ręce prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, Elżbiety Piotrowskiej Rutkowskiej. W oficjalnej laudacji podkreślił, jak ważne miejsce w systemie ochrony zdrowia zajmują farmaceuci.

„Reprezentowanie interesów polskich farmaceutów, dbanie o zachowanie godności i niezależności zawodu, a także strzeżenie zasad etyki zawodowej i integracja środowiska to – jedne z najważniejszych zadań Naczelnej Izby Aptekarskiej. Dzięki dużemu zaangażowaniu samorządu i efektywnej współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami, dziś polscy farmaceuci szczepią przeciw COVID-19 i grypie, a apteki są najłatwiej dostępnym dla pacjentów elementem systemu ochrony zdrowia w naszym kraju. Wprowadzenie ustawy o zawodzie farmaceuty umożliwiającej m.in. świadczenie na rzecz pacjentów opieki farmaceutycznej, stanowi milowy krok ku przyszłości w której, tak jak na zachodzie Europy, farmaceuci jeszcze bardziej pokreślą swoją niezastąpioną rolę w systemie ochrony zdrowia – doradzając pacjentom i nadzorując ich farmakoterapię”.

Druga nagroda została przyznana dla Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Dr hab. Ewa Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB – laureata ubiegłorocznego konkursu w tej kategorii wręczyła statuetkę na ręce dr. n. med. Jarosława Krzywańskiego lekarza sportowego, z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, członka Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W laudacji czytamy: „OPZG to społeczna inicjatywa niezależnych ekspertów medycznych. Program od lat prowadzi w Polsce działania edukacyjne na rzecz budowania świadomości zagrożeń wynikających z tej choroby, jak i podniesienia poziomu wyszczepialności przeciw grypie, zarówno wśród pacjentów z grup ryzyka, jak też w całym społeczeństwie. Przesłanką do stworzenia i wdrożenia Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy jest dostrzegany w Polsce i na świecie problem związany licznymi zachorowaniami na grypę, które – oprócz skutków medycznych i społecznych – wpływają także na kwestie ekonomiczne zarówno na szczeblu pojedynczych przedsiębiorstw, jak i całej gospodarki. Społeczna Kampania Informacyjna spotkała się z aprobatą ponad 30 instytucji, w tym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, 10 towarzystw medycznych (w tym World Medical Association), 4 organizacji zrzeszających pracodawców oraz środowisk samorządowych”.

W kategorii „Propagator zdrowia / Twórca nowych mediów”, nagrodę z rąk dr Anny Zimny Zając, redaktor naczelnej MedOnet.pl odebrał dr Michał Sutkowski Lekarz, ekspert, komentator stacji radiowych, telewizyjnych social mediów w dziedzinie medycyny. Jest autorem publikacji prasowych popularyzujących zagadnienia z pogranicza medycyny i sportu. Członek Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Współpracował z wieloma renomowanymi krajowymi placówkami medycznymi. Specjalizuje się w medycynie rodzinnej i chorobach wewnętrznych.

W kategorii „Firma” dr Andrzej Mądrala, członek Rady Pracodawców RP, przewodniczący Platformy „Zdrowe Zdrowie” Pracodawców RP wręczył nagrodę na ręce Magdaleny Mielcarek, przedstawicielki jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej za tematy profilaktyki oraz koordynację szczepień w Volkswagen Poznań.

"Volkswagen Poznań jest największym pracodawcą w Wielkopolsce, zatrudniającym blisko 10 tysięcy pracowników. Od wielu lat konsekwentnie wspiera pracowników w trosce o ich zdrowie, realizując misję Strategii Zdrowia: Pracownik dbający o zdrowie w firmie wspierającej zdrowie pracownika. Ogromnym atutem Volkswagen Poznań jest posiadanie w strukturach organizacji działu ochrony zdrowia, zapewniającego zarówno pomoc medyczną, opiekę profilaktyczną nad pracownikami, a także ergonomię i rehabilitację. Pracę działu wspiera ponad 30 lekarzy specjalistów dbających o zdrowie i dobrą kondycję pracowników Volkswagen Poznań. W ramach programów profilaktyki nie zabrakło także szczepień przeciwko grypie sezonowej jak i przeciwko COVID-19 tak dla pracowników jak i członków ich rodzin".

W tym roku kapituła postanowiła również wyróżnić sześć firm: Grupę Kaczmarski, Diagnostyka SA, Krajową Sieć Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży MCC Consulting Sp. z .o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A., Dr Max Polska Sp. z o.o. oraz Gemini Polska, które otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Fot. Rafał Gronecki

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Pełne nagranie wydarzenia dostępne jest na stronie: www.szczepienia-ioz.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także