Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Koronawirus

Nowe zasady bezpieczeństwa od 6 czerwca

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 czerwca 2021 09:06

Nowe zasady bezpieczeństwa od 6 czerwca - Obrazek nagłówka
Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Wesela do 150 osób, wyższe limity w transporcie publicznym, możliwość organizowania targów i konferencji, choć z przestrzeganiem obostrzeń, w tym limitu uczestników – takie zasady zaczną obowiązywać już 6 czerwca.

Minister zdrowia podkreśla, że Polska już w tej chwili ma znacząco bardziej liberalne zasady pandemiczne, niż większość krajów europejskich. Największym zagrożeniem pozostają nowe mutacje SARS-CoV-2.

Podczas środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że odnotowany wzrost mobilności, związany z łagodzeniem obostrzeń w maju, nie zwiększył liczby zakażeń. To, oraz szybkie spadki nowych zakażeń, hospitalizacji i zgonów a także liczby zlecanych testów (i niski, oscylujący wokół 1 proc. odsetek pozytywnych testów w przeprowadzanych ogółem) to podstawy do kolejnych decyzji dotyczących zasad obowiązujących w pandemii.

- Zdecydowaliśmy się wprowadzić w pierwszym etapie stosunkowo niewielkie zmiany - mówił minister zdrowia. Te, które ogłoszono w środę, będą obowiązywać do 25 czerwca. Kolejne, które wejdą w życie u progu wakacji, mają być znane już w przyszłym tygodniu. Minister zastrzegł jednak, że plany w zależności od sytuacji epidemicznej będą mogły podlegać korektom. - Jeżeli sytuacja będzie się pogarszała, będą podejmowane decyzje korygujące - mówił.

- Najważniejszym zagadnieniem jest to, że przywracamy możliwość prowadzenia w tradycyjny sposób targów, konferencji i wystaw z tym samym limitem, który dotyczy innych eventów w obiektach zamkniętych, gdzie jedna osoba przypada na 15 metrów kwadratowych - powiedział minister, podkreślając, że ten sam standard jest stosowany w sklepach, miejscach kultu religijnego i w innych obszarach. - Kolejnym elementem, gdzie również będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 mkw., są sale zabaw dla dzieci - mówił Niedzielski. - Przywracamy możliwość ich funkcjonowania z normatywem, który dotyczy całej branży eventowej.

Kolejne ważne zmiany dotyczą wesel. - Od 6 czerwca zwiększamy limit do 150 osób – zaznaczył Niedzielski. Do tej pory ten limit wynosił 50 osób. Ulegają zmianie również zasady funkcjonowania transportu zbiorowego. Będzie możliwe 75 proc. obłożenia danego środka transportu z obowiązkiem zakrywania ust i nosa.

Kluczowa informacja: do limitów nie są włączane osoby w pełni zaszczepione. - Nie będą liczone ani w limitach hotelowych, ani w limitach konferencyjnych, ani we wszystkich innych limitach, z którymi mamy do czynienia – podkreślał minister. Wykazanie, że został zaszczepiony, będzie oczywiście po stronie uczestnika imprezy czy gościa hotelowego, ale organizatorzy będą mieć możliwość weryfikacji deklaracji. Podstawą będą certyfikaty, które można pobierać z Internetowego Konta Pacjenta. Minister poinformował, że w ciągu pierwszej doby od uruchomienia możliwości pobierania, certyfikaty ściągnęło już 400 tysięcy osób.