Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pacjent w centrum systemu opieki zdrowotnej – transformacja cyfrowa sektora

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 czerwca 2019 15:13

Pacjent w centrum systemu opieki zdrowotnej – transformacja cyfrowa sektora - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Jak wykorzystać technologię po to, aby pacjent znalazł się wreszcie w centrum systemu ochrony zdrowia? Dyskutowano o tym podczas sesja specjalnej w ramach odbywającej się w dniach 12–14 czerwca Konferencji Medicines for Europe i IGBA.

Ekosystem healthcare na całym świecie przechodzi transformację, otwierając się coraz bardziej na pacjenta i wykorzystanie nowych technologii. 90% Europejczyków chce mieć dostęp do swojej dokumentacji medycznej za pośrednictwem bezpiecznych narzędzi online, a 80% jest gotowych podzielić się swoimi danymi medycznymi, pod warunkiem zachowania prywatności.

Inicjatorem panelu pt. „Pacjent w centrum systemu opieki zdrowotnej – transformacja cyfrowa sektora” była Polpharma i jej prezes Markus Sieger, który jako prowadzący, skupił się na tym, jak połączyć siły w ramach ekosystemu healthcare i wykorzystać technologię po to, aby pacjent znalazł się wreszcie w centrum systemu ochrony zdrowia.

Goście panelu mówili o umożliwionych przez technologię postępach w dziedzinie profilaktyki, diagnostyki i leczenia, o sposobach zwiększania zaangażowania pacjentów, wyzwaniach regulacyjnych, rozwiązaniach cyfrowych w polskim systemie, przemyśle farmaceutycznym 4.0 i o modelach blockchain wykorzystywanych w opiece zdrowotnej.

Prezes Polpharmy we wstępie poruszył temat zrównoważonego rozwoju i trwałości systemów opieki zdrowotnej. – Dla wydolności systemów opieki zdrowotnej absolutnie kluczowa jest ewolucja ku modelowi pacjento-centrycznemu, który pozwoli na jak najdłuższe utrzymywanie ludzi w zdrowiu. Im mniej osób wymaga leczenia, tym więcej jest pieniędzy na terapie dla poważnie chorych. Aby osiągnąć taki stan rzeczy konieczne jest połączenie sił wszystkich interesariuszy sektora, bo tylko we współpracy możemy uzyskać najskuteczniejsze i najefektywniejsze modele opieki zdrowotnej. Drugim niezbędnym czynnikiem jest otwarcie obywatelom dostępu do informacji na temat czynników ryzyka zdrowotnego, środków utrzymania zdrowia oraz wsparcie ich w prowadzeniu zdrowego stylu życia i zapobiegania chorobom – mówił.

– Porozmawiajmy o tym, jakie działania powinny zostać podjęte natychmiast, żeby technologia mogła już teraz jak najefektywniej wspierać pacjentów w leczeniu i w zachowaniu zdrowia. Takie szerokie dyskusje są bardzo potrzebne, bo do budowy nowoczesnego ekosystemu healthcare konieczna jest skoordynowana współpraca uczestników rynku i wola administracji publicznej – zachęcił do zabrania głosu pozostałych panelistów M. Sieger.

Wiktor Rynowiecki z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia zaprezentował rozwiązania cyfrowe, które już są obecne w polskim systemie opieki zdrowotnej. Mówił m. in. o e-recepcie i e-skierowaniu, które już teraz ułatwiają życie lekarzy i pacjentów i oszczędzają ich czas. – Pilotaż e-recepty ruszył w maju 2018 roku. Na ten moment wszystkie apteki w Polsce są już gotowe do obsługi recept elektronicznych, a w przyszłym roku wszystkie recepty będą już przechodzić przez system cyfrowy.

– 75% konsumentów oczekuje usług cyfrowych, które będą wspierać ich w zachowaniu zdrowia. Już teraz dysponujemy narzędziami cyfrowymi, które są w stanie przewidzieć atak hiperglikemii z kilkugodzinnym wyprzedzeniem i umożliwić choremu przygotowanie się na to. Kluczem do rozwoju tego kierunku jest indywidualizacja terapii, a do tego z kolei konieczne jest przetwarzanie wielkich zbiorów danych – mówiła Christina Busmalis z IBM.

Rolę dostępu do danych pacjentów podkreślali też przedstawiciele Kancelarii DZP Aleksandra Auleytner i Piotr Najbuk. – Możliwość przetwarzania dużych ilości danych zdrowotnych jest kluczowym warunkiem rozwoju innowacji w medycynie i wykorzystania rozwiązań, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i telemedycyna. Dlatego pierwszym krokiem na drodze do lepszej, nowoczesnej opieki zdrowotnej jest wdrożenie regulacji, które pozwolą na bezpieczne udostępnianie przez pacjentów swoich danych medycznych – mówił Piotr Najbuk.

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie może być technologia blockchain, o której mówił podczas sesji Piotr Mieczkowski, dyrektor Fundacji Digital Poland. – Już teraz możemy sobie wyobrazić wiele zastosowań dla narzędzi blockchain w systemie healthcare. Pierwszy to właśnie umożliwienie bezpiecznego przetwarzania i współdzielenia danych medycznych pacjentów, drugi to optymalizacja łańcucha dostaw i ograniczenie nielegalnego obrotu lekami, trzeci to poprawa skuteczności badań klinicznych poprzez eliminację manipulacji danymi, a czwarty to zwiększenie efektywności przez eliminację zbędnej biurokracji i pośredników w płatnościach i rozliczeniach. Wdrożenie każdego z nich przyspieszy budowę cyfrowego systemu opieki zdrowotnej.

Zapytani o to, co należy zrobić natychmiast, żeby transformacja cyfrowa opieki zdrowotnej wystartowała już teraz, paneliści wymieniali: cyfryzację danych medycznych i umożliwienie przetwarzanie ich za pomocą narzędzi AI, skrócenie drogi pomiędzy pacjentem a producentem leków, przekonanie administracji publicznej do podejścia pacjento-centrycznego skupionego na jakości usług mających zapewnić utrzymanie zdrowia oraz przygotowanie regulacji, które zapewnią standardy etyczne dla wykorzystywania sztucznej inteligencji i innych narzędzi cyfrowych.

Dzisiejsza sesja z udziałem przedstawicieli administracji publicznej, dostawców rozwiązań IT, organizacji pozarządowych, środowiska prawniczego i sektora farmaceutycznego pokazuje, że w Polsce myślenie o transformacji cyfrowej systemu opieki zdrowotnej zaczyna przybierać coraz poważniejszą formę. Paneliści zgodzili się, że praca na rzecz zmiany opieki zdrowotnej w kierunku systemu skupionego na pacjencie to wspólne zobowiązanie wszystkich interesariuszy i wyrazili chęć udziału w dalszych działaniach mających na celu usprawnienie opieki zdrowotnej w Polsce.

Źródło: inf. pras.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także