Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Tombarkiewicz: prace nad nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym wchodzą w decydującą fazę

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 października 2017 12:35

Tombarkiewicz: prace nad nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym wchodzą w decydującą fazę - Obrazek nagłówka
Za nami 5 Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych.

.Blisko tysiąc ratowników medycznych zgromadziła już po raz piąty największa w Polsce konferencja naukowa dla służb ratujących życie.

„Nie zależy nam na liczbach czy rekordach frekwencji. Chcemy pokazać siłę, jaką tworzy nasza grupa zawodowa w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego” – podkreślają organizatorzy.

Obecny podczas ceremonii otwarcia Marek Tombarkiewicz – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia podkreślał, że prace nad długo oczekiwaną nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym wchodzą w decydującą fazę. Dodał, że liczy na szybkie zakończenie prac i wprowadzenie zmian. Minister złożył również wszystkim obecnym ratownikom medycznych życzenia z okazji obchodzonego w dniu 13 października święta ratownictwa medycznego.

Z okazji jubileuszu, tegoroczny Kongres zgromadził szczególnych gości. Wśród obecnych znaleźli się m.in. generał Stanisław Żmuda, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej, szef Służby Zdrowia Wojska Polskiego, Marek Haber – były wiceminister zdrowia, gen. Andrzej Mróz oraz dr Bogusław Kogut, wieloletni komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

To był bardzo niespokojny, a zarazem niezwykle ważny rok dla ratowników medycznych. Ogólnopolski Protest i walki o podwyżki, manifestacja umiejętności zjednoczenia się w dążeniu do lepszych warunków zatrudnienia. Wprowadzane nowe systemy i dodatkowe obowiązki, planowane kolejne kluczowe zmiany w Systemie. Tak intensywny czas nie zwalnia jednak ratowników z obowiązku samodoskonalenia i ciągłego podnoszenia kwalifikacji.

Jak podkreślają uczestnicy jubileuszowej imprezy: „To my tworzymy system Państwowego Ratownictwa Medycznego i musimy być gotowi na każdą ewentualność. Zwłaszcza w tak gorącym okresie na arenie międzynarodowej”.

„Organizowane przez nas coroczna impreza jest już tradycyjnym punktem w kalendarzach kilkuset ratowników medycznych, z całego kraju. Już po raz piaty stwarzamy największą w Polsce platformę dyskusji o kondycji systemu opieki przedszpitalnej. Takich spotkań wymaga specyfika naszej pracy. Od naszych umiejętności i trafnie podejmowanych decyzji zależy życie naszych pacjentów” – podkreśla Adrian Stanisz, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego V Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych.

Program tegorocznej edycji obejmował tematy bezpośrednio związane z codzienną praktyką ratowników medycznych. Od zupełnych „błachostek”, do których niestety nagminnie wzywane są zespoły ratownictwa medycznego, po ciężkie, zagrażające życiu urazy, zatrucia czy zachorowania. Oczywiście w roku bieżącym, analogicznie do lat poprzednich, w tematyce sesji znalazły sesje naukowe z obszaru kardiologii, traumatologii, prawa czy pediatrii. Zdecydowaną nowością natomiast jest sesja dotycząca postępowania ratownika medycznego na miejscu potencjalnej zbrodni. To obszar jak dotąd bardzo rzadko dyskutowany podczas imprez naukowych, jednakże niezwykle istotny, nie tylko z punktu widzenia postępowania medycznego, ale również kryminalnego
i proceduralnego. W związku z rosnącą liczbą polskich ratowników na arenie międzynarodowej, sporą uwagę poświęcimy również na przedstawienie doświadczeń naszych medyków z międzynarodowych wypraw takich jak misja stabilizacyjna
w Afganistanie czy zmagania Polskiej Misji Medycznej w najdalszych zakątkach świata. Patrząc na hasło przewodnie jubileuszowego Kongresu: „Kierunek Praktyka!”, nie mogło zabraknąć szerokiej gamy warsztatów praktycznych. W tym roku po raz kolejny uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach z zakresu zastosowania USG w pomocy przedszpitalnej, wcielić się w rolę członków „trauma team-u” dzięki realistycznej symulacji medycznej, jak również sprawdzić swoje umiejętności w obszarze segregacji medycznej w warunkach szczególnych oraz w postępowaniu z pacjentem pediatrycznym. Kolejną nowością w programie zajęć praktycznych jest pozoracja wypadku lotniczego z udziałem szybowca, podczas którego ratownicy zapoznają się ze specyfika obrażeń oraz barierami w dotarciu do poszkodowanego. Warto zaznaczyć, że ćwiczenie to zorganizował ratownik medyczny będący również pilotem szybowcowym. Dołożyliśmy więc wszelkich starań aby pozoracja była bardzo realistyczna.  

Kongres to również okazja do dyskusji na temat bieżących problemów i niedoskonałości systemu. Jednym z kluczowych obszarów, w których powinny nastąpić pilne zmiany, to wynagrodzenia w ochronie zdrowia, również w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.

„Ratownicy medyczni nie mogą być sponsorami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Finanse muszą motywować, zarówno do pracy, jak i rozwoju zawodowego i samokształcenia. Obecnie funkcjonujące stawki za godzinę pracy ratowników powodują co raz częstszą rezygnację z wykonywania zawodu lub emigrację najlepszych specjalistów ratownictwa medycznego do innych krajów, gdzie nasza praca jest szanowana, doceniania i stosownie wynagradzana” – apeluje Adrian Stanisz.

Kolejny, znaczący problem mogą stanowić planowane zmiany związane z transportem miedzyszpitalnym i wykorzystaniem do tego celu zespołów ratownictwa.

„Niepokojące i wymagające pilnej dyskusji ze środowiskiem ratowników medycznych są proponowane zmiany dotyczące wykorzystania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego do realizacji transportu międzyszpitalnego. Niedawno publikowane wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli, pokazujące opóźnienia w dojazdach do pacjentów jednoznacznie wskazują na braki w systemie. Te złe wyniki są spowodowane nie tylko zbyt małą liczbą Zespołów Ratownictwa Medycznego, ale również niewydolnością całego systemu. Oczekiwania na przekazanie pacjentów w SOR-ach trwające w skrajnych przypadkach kilka godzin, utrudnienia ze strony lekarzy SOR przy przyjmowaniu pacjentów „nie ze swojego rejonu”, jak również przesadne wysługiwanie się zespołami ratownictwa przez system Podstawowej Opieki Zdrowotnej powodują, że do wielu naprawdę potrzebujących pacjentów pomoc nie nadchodzi na czas. Wejście w życie proponowanych zmian spowoduje absolutny paraliż systemu opieki przedszpitalnej w Polsce. Niestety, ucierpią na tym tylko pacjenci” – dodaje Stanisz.

Podczas uroczystej ceremonii rozpoczęcie 5 Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych wręczono podziękowania dla osób i instytucji, które przez te pięć wspierały organizatorów w realizacji tego przedsięwzięcia.

Podziękowania otrzymały: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego z Łodzi, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Wojskowy Instytut Medyczny oraz Studenckie Towarzystwo Naukowe UJ CM. Szczególne podziękowania otrzymali również Marek Balawajder – dyrektor Informacji Radia RMF FM za wkład w budowanie pozytywnego wizerunku ratowników medycznych oraz prof. Beata Tobiasz Adamczyk.

Tradycyjnie już, w ostatni dzień Kongresu, odbył się Klub Małego Ratownika skierowany dla dzieci, ich rodziców i opiekunów. Była to doskonała okazja, aby pod okiem doświadczonych instruktorów nauczać dzieci podstaw pierwszej pomocy. Liczne gry i zabawy, a także konkursy z nagrodami, zostały przygotowane w taki sposób, aby przy wykorzystaniu  specjalnych technik dydaktycznych, przekazać kluczowe informacje z zakresu udzielania pomocy w stanach nagłych. W zajęciach wzięło udział blisko 200 dzieci z Krakowa i okolic.

Medexpress był patronem tego wydarzenia. 

Źródło: Materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także