Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

27 sierpnia przedstawiciele zawodów medycznych spotkają się z MZ. O czym będą dyskutować?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 sierpnia 2020 11:10

27 sierpnia przedstawiciele zawodów medycznych spotkają się z MZ. O czym będą dyskutować? - Obrazek nagłówka

Filip Płużański, przewodniczący PR OZZL Filip Płużański poinformował redakcję Medexpress, że już 27 sierpnia przedstawiciele zawodów medycznych spotkają się z MZ. Podczas spotkania będą omawiane kwestie dotyczące ustawy o jakości w ochronie zdrowia. - Liczę na konkrety. Mam nadzieję, że wreszcie poznamy założenia nowego projektu. Oczekuję, iż wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski udzieli nam odpowiedzi na pytania dotyczące tej ustawy i przedstawi jej założenia - wyjaśnił Płużański.

Lekarze sprzeciwiają się przepisom zawartym w tarczy 4.0, które zaostrzają odpowiedzialność karną za nieumyślne błędy medyczne. Oczekują ich zmian. Przewodniczący PR OZZL powiedział, że rezydenci mają coraz mniejsze zaufanie do MZ z powodu niezrealizowanych obietnic. - Coraz bardziej musimy patrzeć MZ na ręce. Z jednej strony resort zdrowia obiecuje, że zajmie się sprawą zmian przepisów w tarczy antykryzysowej w odniesieniu do błędów medycznych, poprawą jakości leczenia pacjentów. Z drugiej strony na działania musimy bardzo czekać. Tłumaczenia, iż projekty MZ „utknęły” w drodze między resortem zdrowia a Ministerstwem Sprawiedliwości są mało przekonywujące, tym bardziej gdy w tym samym czasie wprowadza się ustawę, która znosi odpowiedzialność urzędników za błędy przy działaniach związanych z walką przeciwko Covid-19 wyjaśnił Płużański.

- Niestety w pierwszej kolejności MZ zajmuje się problemamu urzędników. Myślę, że rozwiązanie naszych dylematów powinno być priorytetem resortu zdrowia zwłaszcza, że narażamy swoje życie w walce o zdrowie obywateli. Nikt z nas nigdy nie odmówił pomocy - dodał.