Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

MZ tworzy nowy katalog umiejętności zawodowych lekarzy oraz ujednolica zasady uzyskiwania certyfikatów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 sierpnia 2022 12:38

MZ tworzy nowy katalog umiejętności zawodowych lekarzy oraz ujednolica zasady uzyskiwania certyfikatów - Obrazek nagłówka
Do konsultacji przekazano projekt Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów.

Projekt rozporządzenia w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów realizuje upoważnienie zawarte w art. 17 ust. 26 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Przepisy art. 17 określają zasady i organizację certyfikacji umiejętności zawodowych. Obecnie uzyskiwanie potwierdzenia nabycia danej umiejętności zawodowej nie jest sformalizowane. Brak jest zarówno katalogu umiejętności zawodowych, jak i określenia kwalifikacji lekarzy, którzy mogą przystąpić do certyfikacji tych umiejętności, bowiem rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych (Dz. U. poz. 867) obowiązywało do dnia 22 kwietnia 2008 r.

Rozporządzenie będzie określać nowy katalog umiejętności zawodowych lekarza i lekarza dentysty, a także będzie wskazywać kwalifikacje lekarzy, którzy będą mogli aplikować na certyfikację umiejętności zawodowych. Oczekiwanym efektem będzie stworzenie nowego katalogu umiejętności zawodowych oraz ujednolicenie zasad uzyskiwania certyfikatów, co umożliwi lekarzom potwierdzanie nabytej przez nich wiedzy i doświadczenia praktyczne w sposób zgodny z przepisami prawa. Certyfikacji umiejętności zawodowych dokonywać będą właściwe dla danej umiejętności polskie towarzystwa naukowe i państwowe instytuty badawcze. Dokonywanie przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) kontroli procesu certyfikacji będzie z kolei gwarancją utrzymania jakości potwierdzania nabytej wcześniej przez lekarzy i lekarzy dentystów wiedzy i umiejętności zawodowych w danym zakresie.

Projekt: TU

Źródło: RCL

Podobne artykuły

logo-cmkp
30 stycznia 2024
2023-12-07_fb_prawa_lekarza_konferencja1
Patronat Medexpressu

Dlaczego prawa lekarza są ważne?

9 listopada 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także