Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Nowa wycena "dobokaretki" i miliony złotych w kasach stacji pogotowia ratunkowego?

Medexpress

Medexpress

Opublikowano 3 września 2021 09:58

Nowa wycena "dobokaretki" i miliony złotych w kasach stacji pogotowia ratunkowego? - Obrazek nagłówka
FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA
Nastroje wśród ratowników medycznych nie są najlepsze. Już 11 września wszystkie grupy zawodów medycznych - w tym właśnie ratownicy - wezmą udział w proteście. Ministerstwo Zdrowia obawia się "białego miasteczka", mówiąc, że to nie rozwiąże problemów. I ma rację. Problemy, zdaniem medyków, mogą rozwiązać pieniądze i prawdziwa reforma systemu ochrony zdrowia.

Ratownicy medyczni masowo składają wypowiedzenia z pracy z powodu zbyt niskich wynagrodzeń. Brakuje obsady karetek w kolejnych powiatach. Sytuacja robi się od jakiegoś już czasu coraz poważniejsza. W mediach społecznościowych pojawiają się różne komentarze, w tym jeden z bardziej sugestywnych: "zamiast dzwonić po karetkę, od razu dzwońcie po księdza". Tylko wczoraj w Warszawie nie wyjechało do wezwań 30-40 ambulansów (co stanowi ok. 50 proc. wszystkich stołecznych karetek). Jak reaguje na to Ministerstwo Zdrowia?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w czasie spotkania zespołu ds. ratownictwa medycznego skomentował sprawę jednoznacznie: "Dyrektorzy stacji powinni rozmawiać z ratownikami o podwyżkach, oni mają na to pieniądze." Pojawia się więc pytanie, dlaczego nikt wcześniej nie sięgnął po tak, wydawać by się mogło, proste rozwiązanie? Kierownik stacji pogotowia w Bydgoszczy, gdzie zwolniło się 84 ratowników, pracownikom oczekującym podwyżki powiedział, że w kasie nie ma więcej pieniędzy. Pełnomocnik rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego, minister Kraska, przedstawił konkrety dotyczące zysków rocznych i kwartalnych w poszczególnych stacjach. I tak: 6 milionów zysku odnotowała w zeszłym roku stacja pogotowia w Warszawie, a we Wrocławiu za pierwszy kwartał wpadło do kasy 2,5 miliona złotych.

Minister Kraska podczas wczorajszej konferencji zapewnił, że w resorcie prowadzone są rozmowy o ewentualnych zmianach w nowelizacji Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się 14 września. Minister zaapelował do ratowników, by zrezygnowali z tej formy protestu i zapowiedział, że w ciągu kilku dni będzie dostępna nowa wycena utrzymania karetki i zespołu ratowników.

Źródło: RMF24.PL

Zobacz także