Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Odmrożenie kwoty bazowej od 1 lipca. Do…?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 maja 2019 11:40

Odmrożenie kwoty bazowej od 1 lipca. Do…? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Kwota bazowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu pracowników placówek zdrowotnych, zostanie częściowo odmrożona od 1 lipca. Nie wiadomo jeszcze, o ile wzrośnie.

Odmrożeniem kwoty bazowej zajmował się w poniedziałek Zespół Trójstronny. Minister zdrowia Łukasz Szumowski w marcu obiecał jej częściowe odmrożenie. Częściowe, bo w tej chwili kwota bazowa wynosi 3,9 tysiąca złotych, a od 1 stycznia 2020 roku zostanie uwolniona do wysokości średniej krajowej i wyniesie zapewne ok. 4,6 tysiąca złotych. Związki zawodowe od miesięcy domagały się zniwelowania tej różnicy. Chciały pełnego odmrożenia, ale na początku roku udało się uzyskać zgodę – przede wszystkim „Solidarności” – na odmrożenie częściowe. Minister Łukasz Szumowski mówił w marcu o perspektywie 4,2 tysiąca zł, jednak wszystko wskazuje, że ciągle nie ma na to zgody Ministerstwa Finansów. W poniedziałek Szumowski potwierdził, że odmrożenie będzie skutkować od 1 lipca, natomiast nie wiadomo, czy kwota bazowa będzie wynosić 4,2 tysiąca złotych, czy sto złotych mniej.

Ponieważ nie ma jeszcze informacji o wysokości kwoty bazowej od 1 lipca, trudno szacować koszty operacji – minister Szumowski mówił w poniedziałek o 100 mln zł. W 90 proc. środki na wyższe wynagrodzenia będą pochodzić z NFZ.

Członkowie Zespołu Trójstronnego wysłuchali również informacji o planowanych podwyżkach wycen świadczeń medycznych, m.in. o planowanych znaczących wzrostach wycen we wszystkich rodzajach rehabilitacji. Zespół zajmował się również projektem ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty – ale jedynie w wersji pierwotnej, przygotowanej przez zespół ministerialny. Wersji ministra zdrowia, która wkrótce powinna trafić do konsultacji publicznych, partnerzy społeczni jeszcze nie znają. Z naszych informacji wynika, że zarówno związki zawodowe jak i organizacje pracodawców negatywnie wypowiedziały się o postulacie wpisania do ustawy minimalnych wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów, czego domaga się m.in. samorząd lekarski.