Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

PPOZ: chrońmy siebie i naszą młodzież!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 31 sierpnia 2020 15:45

PPOZ: chrońmy siebie i naszą młodzież! - Obrazek nagłówka

Najbliższa przyszłość polskiej młodzieży stoi pod znakiem zapytania. Czy koronawirus znów oderwie uczniów od szkolnych ławek? Jeśli tak, to kiedy? Rząd zapewnia, że jest przygotowany, jednak to na samorządach spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa w placówkach. - My możemy jedynie apelować o zachowanie najwyższego stopnia ostrożności. I to zarówno przez młodzież, rodziców, jak i nauczycieli! Higiena, mycie i dezynfekcja rąk, maseczki, dystans! Od tego, czy będziemy odpowiedzialni za siebie i innych zależy jak długo jeszcze epidemia COVID-19 będzie paraliżować nasze życie - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Co roku przed rozpoczęciem nauki lekarze PPOZ przypominają o odpowiednim przygotowaniu się do nowego roku szkolnego. Posiłek przed wyjściem do szkoły, drugie śniadanie w tornistrze (urozmaicone warzywami i owocami, nie chipsami!). Ruch i nieunikanie lekcji w-f, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych!

…- Nieuzasadnione zwolnienie z wf-u szkodzi zdrowiu młodego człowieka (skrzywienie kręgosłupa, wady postawy, brak kondycji). Nie bez znaczenia dla zdrowia i bezpieczeństwa jest też długi, spokojny sen, unikanie zagrożeń typu narkotyki, czy beztroskie zawieranie znajomości w sieci. Bardzo ważny jest właściwy ubiór, szczególnie w kapryśnym sezonie infekcyjnym – mówią lekarze PPOZ i ostrzegają, że tegoroczna jesień będzie wyjątkowo trudna.

…- Od dawna padają pytania, jak poradzimy sobie ze zmasowanym atakiem wirusów, i to nie tylko grypy. Największym zagrożeniem jest oczywiście COVID-19, ale nie wolno zapominać o innych patogenach atakujących płuca (pneumokoki, krztusiec). Dlatego rekomendujemy szczepienia! Zarówno przeciwko grypie, jak i pneumokokom oraz krztuścowi. To ostatnie schorzenie kojarzy się z małymi dziećmi, ale trzeba pamiętać, że odporność dziecięca wygasa. W wieku 40, 50, 60 lat już jej zwyczajnie nie ma! Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że polskie szkoły czeka trudny start! Chrońmy siebie i naszą młodzież. Wpajajmy jej podstawowe zasady higieny. Unikanie nadmiernego grupowania się, zasłanianie ust i nosa maseczkami, dokładne mycie rąk! To najważniejsze przykazania w kodeksie walki z koronawirusem! I nie tylko w strefach czerwonych, czy żółtych, ale wszędzie! - przypomina Bożena Janicka.

Źródło: PPOZ