Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Protest medyków w Warszawie. "Nie wiążcie nam rąk. Nie każcie pacjentom czekać w kolejce"

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 sierpnia 2020 18:54

Protest medyków w Warszawie. "Nie wiążcie nam rąk. Nie każcie pacjentom czekać w kolejce" - Obrazek nagłówka
FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
- Podczas protestu opowiadaliśmy m.in. o złych warunkach pracy i płacy dla personelu medycznego a także o zaostrzeniu kar za błędy medyczne - powiedział Medexpressowi Bartosz Fiałek, przewodniczący regionu kujawsko - pomorskiego OZZL

W sobotę koło południa medycy zorganizowali protest m.in. przeciwko zaostrzeniu kar za błędy medyczne. Protestujący najpierw zgromadzili się pod gmachem Ministerstwa Zdrowia, następnie udali się ulicami Warszawy pod Sejm.

- Nie wiążcie nam rąk! Pozwólcie leczyć lepiej pacjentów! Nie każcie pacjentom czekać w kolejce do specjalisty i na zabiegi ratujące życie. 6,8 proc. PKB na ochronę zdrowia teraz! - apelowali organizatorzy.

Demonstranci postulowali podczas manifestacji o:
- przyspieszenie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do minimum 6,8% PKB (liczonego wg prognozy na dany rok)
- rozwiązanie upokarzających dla pacjentów problemów kolejek i braku dostępności świadczeń
- natychmiastowe zajęcie się przez polityków kryzysem w ochronie zdrowia, który szczególnie uwidocznił się podczas epidemii
- realne działania, prowadzące do zmiany oburzających i niesprawiedliwych przepisów zawartych w "tarczy antykryzysowej 4.0", zrównujących medyków niosących pomoc z przestępcami.

Organizatorzy prosili o zachowanie dystansu społecznego podczas protestu i noszenie maseczek. Protestujący zachowywali odstęp miedzy sobą co najmniej 1,5 metra.

Manifestacja zakończyła się o godz. 14. Wzięło w niej udział około 400 osób. Bartosz Fiałek, przewodniczący regionu kujawsko - pomorskiego OZZL powiedział w rozmowie z Medexpressem, że protest przebiegł spokojnie. - Bardzo dobrze oceniam manifestację. Policja zachowała się bardzo profesjonalnie. Było bezpiecznie. Mam nadzieję, że rząd weźmie pod uwagę nasze postulaty i je zrealizuje - skomentował.

Zobacz także