Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Wielu lekarzy zmaga się z wypaleniem zawodowym

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 września 2022 14:58

Wielu lekarzy zmaga się z wypaleniem zawodowym - Obrazek nagłówka
Co trzeci medyk w Polsce cierpi na stany depresyjne lub lękowe. Wielu z nich mierzy się z wypaleniem zawodowym. Często nie chcą mówić o swoich problemach, co tylko pogarsza sytuację. Okazuje się jednak, że lekarze, zwłaszcza onkolodzy, chcieliby mieć dostęp do pomocy psychologicznej, ale zapewnia ją swoim pracownikom mniej, niż co piąta placówka medyczna.

Lekarze mierzą się w swojej pracy na co dzień z dużym stresem, wynikającym z kilku czynników. To m.in. presja, związana z odpowiedzialnością za ludzkie życie i znaczne obciążenie pracą. W efekcie u lekarzy często dochodzi do zespołu wypalenia zawodowego, co odbija się zarówno na ich osobistych odczuciach związanych z życiem zawodowym, jak i na tym, jak pracują z pacjentami.

SŁABY DOSTĘP DO POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ

Z badania przeprowadzonego na lekarzach onkologach wynika, że niemal 66 proc. z nich miało subiektywne poczucie wypalenia zawodowego. 75 proc. badanych spełniało natomiast kryteria wypalenia zawodowego, oparte m.in. na zaleceniach WHO. Ponad jedna trzecia lekarzy biorących udział w badaniu poszukiwało wsparcia psychologicznego, ale zaledwie 18,5 proc. z nich miało w miejscu pracy dostęp do takiej pomocy.

– Specjalność onkologiczna jest niesłychanie obciążająca emocjonalnie. Wydawałoby się, że standardem powinno być to, że w zespole pojawia się psycholog, który nie tylko pracuje z pacjentami, ale również wspiera pracowników – podkreśliła prof. Ewa Mojs, przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji.

LEKARZE NIE CHCĄ MÓWIĆ O SWOICH PROBLEMACH

Tymczasem z badań przeprowadzonych na lekarzach, pielęgniarkach i innych pracownikach ochrony zdrowia wynika, że medycy w sytuacjach kryzysowych sięgają głównie po nieadaptacyjne metody radzenia sobie ze stresem.

– Wszystko zaczyna się i kończy na emocjach. Nie chodzi to, by ich nie odczuwać, ale by nimi zarządzać w sposób właściwy i adekwatny. Mniejsze umiejętności radzenia sobie ze stresem zwiększają na przykład ryzyko wystąpienia uzależnienia od substancji psychoaktywnych – powiedziała prof. Ewa Mojs.

Okazuje się, że lekarzy przed mówieniem o swoich problemach emocjonalnych bardzo często powstrzymuje to, jak postrzegane jest leczenie psychiatryczne. Mamy w tym kontekście do czynienia ze stygmatyzacją. Pojawiają się też wątpliwości, czy tego typu zaburzenia nie będą rzutować na możliwość prowadzenia praktyki lekarskiej.

– Moi pacjenci często zmagają się z obawą, czy mając zaburzenia lękowe mogą leczyć ludzi. Uspokajam ich, że mogą, ale muszą zadbać o siebie. Od 2017 roku w przyrzeczeniu Światowego Stowarzyszenia Lekarzy jest dodany podpunkt, który mówi o tym, że dbanie o swoje zdrowie jest wyrazem lekarskiego profesjonalizmu – mówi dr Magda Flaga-Łuczkiewicz, pełnomocnik Naczelnej Izby Lekarskiej ds. zdrowia lekarzy.

ZMIENIA SIĘ PODEJŚCIE DO REGUŁ PRACY

Praca lekarza oznacza też nierzadko konieczność pełnienia wielogodzinnych dyżurów. Liczba przepracowanych przez nich miesięcznie godzin w skrajnych przypadkach odpowiada nawet takiej, jaka przypadałaby w normalnym wymiarze pracy dla dwóch osób. Coraz częściej jednak medycy zaczynają dostrzegać potrzebę odpoczynku i chcą zapewniać balans między życiem prywatnym i zawodowym. Dotyczy to zwłaszcza młodszych pracowników.

– Wielu lekarzy z mojego pokolenia jest napędzanych etosem pracy, w którym wyrośliśmy i który kazał nam pracować do upadłego i za mizerne pieniądze. Młode pokolenie oczekuje przestrzegania reguł pracy. Coraz częściej i coraz bardziej jestem przekonany, że mają rację. Moje pokolenie dało się wykorzystywać przez system i trwa to do dzisiaj. W moim osobistym przekonaniu świadczy o tym chociażby system kontraktów ­– ocenił prof. Zbigniew Włodarczyk, kierownik Kliniki Transplantologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy.

ONI ZAPEWNIAJĄ MEDYKOM WSPARCIE

Fundacja Nie Widać Po Mnie, wraz ze Szpitalem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie realizuje w tej lecznicy od czerwca pilotażowy projekt „Wsparcie dla medyka WySPA”. Celem akcji jest pomoc pracownikom ochrony zdrowia w zadbaniu o swoje zdrowie i stan psychiczny. Pracownikom szpitala udostępniona została platforma internetowa, mająca za zadanie wsparcie w problemach związanych ze zdrowiem psychicznym.

– Pomysł był odważny, ale udało się. 25 proc. pracowników wzięło udział w badaniu. Kilkadziesiąt osób otrzymało porady i wie, w jaki sposób postępować dalej, a także czy wymagają leczenia i potrzebują psychoterapii. – powiedziała dr Katarzyna Kamińska, p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie.

14 września jest Dniem Walki z Wypaleniem Zawodowym.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także