Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Prezes OZZPiP

Wybrałam zawód pielęgniarki, bo kocham ludzi

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 września 2020 11:28

Wybrałam zawód pielęgniarki, bo kocham ludzi - Obrazek nagłówka

We wtorek w MZ odbyła się konferencja prasowa wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko inaugurująca kampanię promującą zawód pielęgniarki i położnej. Podczas spotkania wzięły udział także prezes OZZPiP Krystyna Ptok, wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska, pielęgniarki i położne.

Ponad 257 tys. pielęgniarek i położnych było aktywnych zawodowo w 2019 r. w Polsce. Mimo że rośnie zainteresowanie studiami kształcącymi na tych kierunkach, nadal brakuje wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego.

Podczas konferencji zaprezentowano spot telewizyjny promujący kampanię „Stawiam na przyszłość” poświęcony pracy pielęgniarek i położnych. Kampanii towarzyszy wystawa pt. „Historia Pielęgniarstwa i Położnictwa”, którą można oglądać od 15 do 30 września w okolicach tarasu widokowego przy Kościele św. Anny (ul. Krakowskie Przedmieście 68) w Warszawie. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie www.stawiamnaprzyszlosc.pl

- Zawód pielęgniarki jest to zawód z przyszłością. Zachęcam młodych ludzi do wykonywania tej pracy. Pielęgniarki mogą realizować się w różnych dziedzinach. Mogą działać w obszarze naukowym, prowadzić badania, pełnić funkcję nauczyciela akademickiego - powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko. - To specyficzny zawód. Wymaga wrażliwości , empatii. Dzięki tym cechom pielęgniarki i położne chętnie pomagają osobom, które potrzebują pomocy. zachęcam ludzi młodych aby rozważyli wybór pielęgniarki i położnych - dodała.

Wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska powiedziała, że podczas epidemii koronawirusa pielęgniarki i położne z poświęceniem opiekowały się ludźmi potrzebującymi pomocy. Koronawirus wywrócił do góry nogami życie ludzi. Udowodnił tym samym jak ważny jest zawód pielęgniarki i położnej. - Jest dużo chętnych do studiowania pielęgniarstwa, po kilka osób na jedno miejsce - wyjaśniła. - Są to zawdy niszowe. Zawsze będą na topie. Nigdy w tym zawodzie nie zabraknie pracy. Pielęgniarki i położne będą mogły wybierać miejsce zatrudnienia. Będą mogły pracować ze starszymi ludźmi albo z dziećmi. To zawód który daje dużo satysfakcji. Warto go wybrać i warto się w nim realizować - dodała.

Podczas spotkania zabrała głos również prezes OZZPiP Krystyna Ptok. Zaznaczyła, że czuje się powołana do wykonywania zawodu pielęgniarki. - Wybrałam ten zawód, bo kocham ludzi. Trzeba mieć wiele empatii, aby wykonywać zawód pielęgniarki i położnej. Możemy pracować w szpitalach, poradniach ambulatoryjnych. Możemy prowadzić indywidualną praktykę, pracować na umowie o prace - powiedziała Ptok.

Prezes OZZPiP dodała, że pracodawcy powinni docenili pracę pielęgniarki i położnej. - Chciałabym, aby dostrzegli, że jest to kluczowy zawód. Pielęgniarki i położne cieszą się ogromnym zaufaniem społecznym. Mama nadzieję, że te zawody będzie wykonywało coraz więcej młodych osób - wyjaśniła.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także