Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czy leki na nadciśnienie, choroby serca i nerek wpływają na pogorszenie stanu zdrowia osoby chorej na COVID-19?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 marca 2020 15:12

Czy leki na nadciśnienie, choroby serca i nerek wpływają na pogorszenie stanu zdrowia osoby chorej na COVID-19? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Europejska Agencja Leków (EMA) informuje, że obecnie nie ma dowodów z badań klinicznych lub epidemiologicznych, które wykazałyby związek między inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (ACE) i blokerami receptora angiotensyny (ARB lub leki sartanowe) a pogorszeniem stanu zdrowia osoby chorej na COVID-19. Eksperci w leczeniu zaburzeń serca i ciśnienia krwi, w tym Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, wydali już oświadczenia w tym zakresie.
EMA ściśle monitoruje sytuację i współpracuje z zainteresowanymi stronami w celu koordynacji badań epidemiologicznych nad wpływem inhibitorów ACE i ARB u osób z COVID-19.

Ważne jest, aby pacjenci, którzy mają jakieś pytania lub nie są pewni co do swoich leków, skonsultowali się z lekarzem lub farmaceutą i nie przerywali regularnego leczenia bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.


Leki należy przepisywać i stosować zgodnie z zaleceniami klinicznymi, z należytym uwzględnieniem wszelkich ostrzeżeń i innych informacji zawartych w charakterystyce produktu leczniczego (ChPL) i ulotce dla pacjenta, a także wytycznych wydanych przez WHO oraz odpowiednie organy krajowe i międzynarodowe.

Źródło: URPL

Podobne artykuły

147971020
10 kwietnia 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także