Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowa opcja terapeutyczna w raku płuca

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 maja 2020 10:30

Nowa opcja terapeutyczna w raku płuca - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Brytyjski National Institute of Health and Care Excellence (NICE) zarekomendował atezolizumab w połączeniu z karboplatyną i etopozydem do rutynowego stosowania w publicznej ochronie zdrowia (National Health Service – NHS) w terapii pierwszej linii dorosłych pacjentów z rozległym drobnokomórkowym rakiem płuca (ES-SCLC).

NICE podjął decyzję w oparciu o wyniki badania IMpower133. Z oryginałem dokumentu wydanego w tej sprawie przez NICE można się zapoznać tutaj.

Jak podkreślił NICE, dowody z badań klinicznych sugerują, że połączenie atezolizumabu z karboplatyną i etopozydem wydłuża czas do progresji choroby o około miesiąc w porównaniu ze standardową chemioterapią (5,2 miesiąca vs. 4,3 miesiąca). Sugeruje to również, że kombinacja może zwiększać czas przeżycia całkowitego (OS) w porównaniu ze standardową chemioterapią. Jednak długoterminowe korzyści w tym zakresie na razie nie są pewne.

Atezolizumab stanowi pierwszą od ponad 20 lat nową opcją leczenia w tej grupie chorych. Jego stoswoanie zostało uznany przez NICE za opłacalne wykorzystanie zasobów NHS w leczeniu pierwszej linii rozległego stadium drobnokomórkowego raka płuca.

Na Wyspach na ES-SCLC choruje ok. 2400 osób, z których około 1200 osób będzie mogła skorzystać z terapii połączeniem atezolizumabu z karboplatyną i etopozydem. Pacjenci z Anglii, Walii i Irlandii Północnej (z zastrzeżeniem kosztów za przypadek) będą mogli uzyskać dostęp do tecentriq natychmiast, od 27 maja. Ostateczne wytyczne NICE zostaną jednak opublikowane po czterotygodniowym okresie konsultacji.

To druga w przeciągu kilku dni pozytywna decyzja NICE dotycząca atezolizumabu. Wcześniej Instytut zarekomendował stosowanie tego leku u chorych z potrójnie negatywnym rakiem piersi.

Źródło: https://pharmaphorum.com/news/nice-recommends-roches-tecentriq-in-es-sclc-following-price-rethink/

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także