Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Terapia CAR-T: Ponad 10 letnia remisja u dwóch pacjentów z białaczką

MedExpress Team

Wojciech Laska

Opublikowano 11 lutego 2022 13:52

Terapia CAR-T: Ponad 10 letnia remisja u dwóch pacjentów z białaczką  - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Badanie opublikowane przez Nature wykazało, że zastosowanie komórkowo-genowej terapii CAR-T było skuteczne w leczeniu białaczki i utrzymaniu choroby w remisji przez ponad 10 latu u dwóch osób.

Terapia komórkowo-genowa CAR-T

Rak to ogólny termin określający grupę poważnych schorzeń, które dotykają milionów ludzi na całym świcie. Naukowcy nieustannie pracują nad opracowaniem nowych metod leczenia, które nie tylko wydłużałyby czas życia pacjentów, ale nawet doprowadzały do całkowitego wyzdrowienia. Stosunkowo nowym, ale niezwykle obiecujący obszarem jest immunoterapia, której celem jest taka modyfikacja układu odpornościowego pacjenta, aby ten skutecznie radził sobie z nowotworem.

Do najbardziej nowoczesnej i zaawansowanej formy immunoterapii należy terapia komórkowo-genowa CAR-T, która polega na oddzieleniu limfocytów T z krwi pobranej od osoby chorej, a następnie poddaniu ich modyfikacji genetycznej w taki sposób, aby te zwalczały komórki rakowe. Zmodyfikowane komórki wprowadzane są z powrotem do organizmu pacjenta, gdzie rozpoczynają eliminacje komórek nowotworowych.

Do tej pory FDA zatwierdziła pięć terapii komórkami CAR-T, ale wiadomo, że trwają prace nad wykorzystaniem terapii w leczeniu różnych typów nowotworów.

Jedną z niewiadomych związanych z terapią CAR-T jest to jaka jest długoterminowa skuteczność. I właśnie na to pytanie starali się odpowiedzieć autorzy przytoczonego badania, które objęło pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową.

Ponad 10 letnia remisja u pacjentów z przewlekła białaczką limfocytową

Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) to forma nowotworu, który atakuje białe krwinki i zaczyna się w szpiku kostnym. U dorosłych jest to najczęstszy rodzaj białaczki. W przytoczonym badaniu zbadano długoterminowe skutki leczenia raka komórkami CAR-T u dwóch osób z PBL.

Jego wyniki wykazały całkowitą remisję u oby tych pacjentów, która utrzymywała się ponad 10 lat po zastosowaniu terapii. Co więcej, po tym czasie naukowcy nadal byli w stanie wykryć komórki CAR-T w organizmach pacjentów.

Choć wyniki tego badania są obiecujące, próba składająca się z dwóch uczestników jest zbyt mała by wyciągać z nich daleko idące wnioski, dlatego niebędna jest kontynuacja badań nad zastosowaniem terapii CAR-T w leczeniu PBL – wskazał autor badania Dr. J Joseph Melenhorst z The Perelman School of Medicine at the University of Pennsylvania

Źródło: MTN

Podobne artykuły