Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

1200 zł za dobę hospitalizacji na oddziale psychiatrii dziecięcej. Minister zdrowia mówi o skandalu i zleca kontrolę

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 23 czerwca 2023 10:48

1200 zł za dobę hospitalizacji na oddziale psychiatrii dziecięcej. Minister zdrowia mówi o skandalu i zleca kontrolę - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
– Jeżeli rzeczywiście ma miejsce taka sytuacja, że dochodzi do łączenia publicznego systemu opieki zdrowotnej z wydzieloną, komercyjną częścią działalności, to szczególnie w przypadku psychiatrii dziecięcej, jest to skandal – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, komentując w Rozmowie Dnia w radiu RMF sprawę oddziału psychiatrii dziecięcej w Szpitalu św. Łukasza w Bolesławcu. Rodzice za dzień pobytu dziecka na oddziale muszą tam zapłacić 1,2 tys. zł, a przyjmowane są na co najmniej siedmiodniowe hospitalizacje. Lecznica jest prowadzona przez starostwo powiatowe.

W publicznym Szpitalu św. Łukasza w Bolesławcu został otworzony komercyjny dziecięcy oddział psychiatryczny. Cena jednodobowej hospitalizacji to 1,2 tys. zł. Minister zdrowia Adam Niedzielski, zapytany o tę sprawę w wywiadzie dla stacji RMF powiedział, że jeśli tak jest rzeczywiście, to jest to skandal.

– Sytuacja, w której żeruje się na ogromnym zapotrzebowaniu na te usługi i dyktuje się wysoką cenę, to forma nieetycznego zachowania. Będziemy prosili o wyjaśnienie tej sytuacji. Dokładnie zbadamy, czy mieści się to w granicach prawa. Każdy nowy oddział, niezależnie od tego czy jest publiczny czy prywatny, musi mieć zgodę wojewody i to też zbadamy – powiedział szef resortu zdrowia.

Jak donosi Gazeta Wrocławska, Dolnośląski Urząd Wojewódzki na polecenie ministra wdrożył już procedurę kontroli oddziału. Dziennikarze o sprawę zapytali też dyrektora lecznicy, Kamila Barczyka. Jak wyjaśnił, decyzja o stworzeniu komercyjnego oddziału zapadła około roku temu i była odpowiedzią na potrzeby związane z opieką psychiatryczną. Cena za hospitalizację jest jego zdaniem adekwatna do wysokiego standardu, na który składają się kameralne warunki (22 łóżka), dostęp do indywidualnych grupowych terapii, a także możliwość prowadzenia terapii zajęciowej i wyjścia poza oddział. Przyjęcia pacjentów są planowane od lipca. Na całym Dolnym Śląsku działa pięć oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, mających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także