Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Adam Niedzielski: Kolejna fala zakażeń na przełomie lutego i marca

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 20 stycznia 2023 08:10

Adam Niedzielski: Kolejna fala zakażeń na przełomie lutego i marca - Obrazek nagłówka
Fot. Rafał Gronecki / IOZ
– Nawet jeżeli nastąpi ponowny wzrost zakażeń to fala na przełomie lutego i marca powinna być dużo mniejsza – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski po posiedzeniu sztabu kryzysowego. Jego tematem była perspektywa dalszego przebiegu sezonu infekcji.

Dzień wcześniej minister zdrowia informował, że wyhamowanie epidemii grypowej potwierdzają najnowsze dane dotyczące przepisywanych leków na receptę.

„Średnia dzienna z początku stycznia dla oseltamiviru to 36 tys., a amoksycylin: 44 tys. u dorosłych i 17 tys. u dzieci. Dziś te dane odpowiednio wynoszą: 15 tys., 26 tys. i 9 tys.”, napisał Adam Niedzielski.

Jak wskazał na początku tygodnia szef resortu zdrowia, spada też liczba hospitalizacji dzieci.

„Z powodu infekcji grypowych i RSV mamy o 10 proc. mniej zajętych łóżek w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Rozpoczęte ferie zimowe powinny jeszcze bardziej wyhamować zakażenia”, informował za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Adam Niedzielski podkreślił, że prognoza, zgodnie z którą wzrost liczby zakażeń miałby nastąpić na przełomie lutego i marca została przygotowana na podstawie analiz zaprezentowanych przez immunologów, epidemiologów i zakaźników.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.